SPK Bağımsız Denetim Lisansı Ne İşe Yarar?

Son günlerde görmüşsünüzdür, her SMMM odasında bir SPK Bağımsız Denetim Lisanslarına hazırlık kursu var.  SMMM odaları bir kenara özel kurslarda, üniversitelerde her yerde bir Bağımsız Denetim Lisansı kursu açıldı açılıyor. Hatta işin trajik yanı ortada sınav yok kurslar tam gaz.

Kursları çok ta suçlamamak lazım, her açılan kurs öğrenci sıkıntısı çekmeden doluyor. Kurslara giden meslektaşlarımıza soruyoruz. Neden alıyorsunuz bu lisansı, cevap yok. Lisansı alıp ne yapacaksınız cevap yok. İşin özü de kimse neyi almaya çalıştığını bilmiyor. Gelin bu konuya bir eğilelim ne işe yarıyor bu lisans bir bakalım.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun yayınlamış olduğu Seri X No:22 Sayılı tebliğin bağımsız denetçi ve yöneticilerin sahip olması gereken özellikleri sayarken “Bağımsız Denetim Lisanı Sahip Olmaları” diyor. İşte bu lisansın çıkış noktası bu. Sermaye piyasalarında bağımsız denetçi veya yönetici olmak isteyenler için bu lisans kesin gerekiyor. Başka neler gerekiyor bakarsak;

SMMM veya YMM ruhsatı almış olmak,

4 Yıllık fakülte mezunu olmak,

Unvanın gerektirdiği mesleki deneyime sahip olmak,

Sermaye Piyasalarından yetki almış bir bağımsız denetim şirketinde aktif ve tam zamanlı olarak çalışmak.

Bu saydıklarımızdan hareketle, henüz ruhsatını almamışların, ruhsatını almış ama 4 yıllık fakülte mezunu olmamış olanların, mesleki deneyimleri yetersiz olanların hepsinden de önemlisi Sermaye Piyasalarından Yetki Almış bir bağımsız denetim şirketinde tam zamanlı çalışmayan veya çalışma ihtimali bulunmayanların bu sınav ile yakından uzaktan alakası yok.

Burada bir de tam zamanlı öğesine dikkat çekmek lazım. Siz eğer bir SPK yetkisine sahip şirkette çalışıyorsanız, kişisel mükellefiyet açarak defter tutmanız, başka bir meslek şirketi (YMM veya SMMM) altında faaliyet göstermeniz mümkün değil.

Bütün bu bilgiler ışığında değerlendirdiğimiz de sınava girmeye çalışan sınavı vermeye çalışan binlerce insan işlerine hiç yaramayacak bir lisansı alabilmek için kendilerini yeni bir strese sokuyorlar.

Genel kitle için bu kadar gereksiz olan bir lisans neden bu kadar kıymete bindi. Tabi ki burada yayınlanıp geri çekilen TÜRMOB tebliğinin büyük katkısı var. O tebliğde bu lisansa sahip kişilere verilen belirsiz muafiyet, yeni muafiyet beklentisi oluşturdu ve sınava olan ilgiyi de artırdı.

Uzun lafın kısası ülkemiz gibi değişik gelişmelerin aniden yaşandığı bir coğrafyada kesinlikle işinize yaramaz demek çok mümkün değil ama bu lisans çoğu kişinin işine yaramayacak o sebeple hiç peşinden koşmaya gerek yok. Affedersiniz ama zaten ortada sınav da yok.