Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
O kadar çok gelişme yaşanıyor ki bir hafta içinde, insanın başı döner. Dolar/TL'deki sert düşüş, Trump'ın yepyeni söylemleri, İngiltere'de Brexit hazırlıkları, Fed kararı ve nihayetinde enflasyon rakamlarıyla haftayı bitiriyoruz.
 
Dolar/TL'deki gerilemeyi bana soranlara ben de bir soruyla karşılık veriyorum: "Düşmesi için sebep var mı ?" Yüzüme bakıyorlar ve "yok" diyorlar. Ben de "o zaman bana sormayın, bundan sonra ne olacağını biliyorsunuz" diyorum.
 
Gerçekten de, referanduma doğru giden ve sonrasında neler olabileceği pek kestirilemeyen bir ülkenin ulusal parasının değer kazanmasını beklemek gerçekçi değil. Demek ki bir süre serbest şekilde dalgalanacak olan Dolar/TL, belki de paritenin de etkisiyle 3.70'in altını zorlayabilir. Ancak düştüğü her yerden yatırımcılar alım yönünde pozisyon açacağını da söylemek zor değil. 
 
ABD'den gelen veriler ekonominin tam olarak toparlanmadığını ama her geçen gün biraz daha iyiye gidildiğini gösteriyor. Parite'de Doların değer kaybetmesi Altın'a yaradı diyebiliriz Türkiye'de Dolar/TL düştü ama bu sefer yurt dışında Atın Fiyatları yükseldiği için, yerli yatırımcılar zarar etmediler. 
 
Bu karmaşada petrol fiyatlarının da 55 Doların üzerinde kalmaya çalıştığını görüyoruz. Önümüzdeki dönem yükselmeye başlarsa, enflasyon üzerinde olumsuz tesirler yapacağı kesin. Bakalım TUİK'in gıda ürünlerinin ağırlığını azaltarak yaptığı denemenin sonucu ne olacak ? Eğer geçim endeksinden çok daha farklı bir akam çıkarsa, mecburen eleştirilerden nasibini alacaktır.