Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Enflasyon oranlarının açıklanmasından önce İstanbul Ticaret Odası'nın geçim endeksine bakmak adetimdir. Dün açıklanan endeks, Mayıs ayında fiyatların artmadığını hatta olduğu yerde saydığını gösteriyor. 
 
Buradan hareketle, Mayıs Ayı Enflasyon rakamlarının düşük çıkacağını söyleyebiliriz. Eğer böyle olursa TCMB'nin Haziran Ayında tekrar faizleri düşürmesi beklenebilir. Tabii, o tarihe kadar Fed'in faiz kararı vereceğini de hatırlatalım.
 
Merkez Bankası daha önceki açıklamalarında faizleri düşürmek için enflasyona bakacağını söyleyerek kendini bu konuda şartlandırdı diyebilirim. Dolayısıyla Fed faiz yükseltme kararını bir kere daha ertelerse, TCMB'nin bir 50 baz puanlık daha indirim yapacağı kesin gibi.
 
Daha önceki iki faiz düşüşünün kredi maliyetleri üzerinde bir değişiklik yapmadığını ancak bankaların mevduat faizlerini düşürdüğünü görüyoruz. Demek ki bankalar fonlama maliyetinde daha radikal bir düşüş bekliyor. Bankaların dış borçlanmasında yavaşlama olduğunu da bu vesileyle hatırlatalım.
 
Yurt Dışında da Fed kararı bekleniyor. ABD'de üretim ve talep cephesinden olumlu sinyaller gelmesine rağmen istihdamdan gelen sinyaller karışık. Dolayısıyla uzmanlar Fed'in neye karar vereceğini kestirmekte zorluk çekiyorlar. Petrol Fiyatlarındaki toparlanma belki olumlu bir gelişme ancak, küresel büyüme beklentileri iyi değil. 
 
Özetle, önümüzdeki günlerde Fed'in faiz kararı yaklaştıkça tartışmaların alevlenerek piyasaları dalgalandıracağını söylemek falcılık olmayacaktır.