Finans Günlüğü
Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Dün haftaya Dolar/TL'de neredeyse yılbaşındaki seviyeleri test ederek başladık. Tabii geçen yıl bu zamanlarda 2.93 seviyelerinde olduğunu hatırlatmam gerekiyor. Dolar/TL bu haliyle Ruble/Dolar ve Real/Dolar performansına yaklaşacakmış gibi gözüküyor. devamı için tıklayın.
(21.02.2017)
Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Ekonomiyi canlandırmak için üst üste vergi indirimleri geliyor. Bahsettiğim yer ABD değil, Türkiye. Vergilerini düzenli ödeyenlerden inşaat sektörünün paydaşlarına kadar yeni vergi indirimleri uygulamaya konuluyor. devamı için tıklayın.
(16.02.2017)
Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftanın son işlem gününe girerken piyasaların bir resmini çekeyim dedim: Önce Dünya'ya bakalım. Trump'ın vergilerde indirime gideceği konusunda beklenti yaratan açıklaması paritede Doların güç kazanmasını sağladı. devamı için tıklayın.
(10.02.2017)
Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
"Uzmanlar Dolar/TL'de daha da düşüş bekliyor". Bu cümleyi dün sabah bir haber sitesinde okudum. Gülümsedim. Çünkü "uzman" kelimesi oldukça iddialı bir kelime. Eğer "uzmanlar" konuşuyorsa dedikleri çıkmalı. devamı için tıklayın.
(08.02.2017)
Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Tekrar tekrar aynı meseleye geri dönüyoruz: "Dolar alalım mı ?". Artık kestirmeden cevap vermiyorum ve soruyorum. "Düşmesi için sebep var mı ?". Genelde bu soruya aldığım cevap net: "Hayır" devamı için tıklayın.
(07.02.2017)
Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftaya yine hızlı başladık. Varlık Fonu'nun oluşturulmasından sonra, yönetimi de belirlendi ve Milli Piyango'nun devrinden sonra, Türkiye Cumhuriyeti''nin en önemli kuruluşlarının kamu payları da fona devredildi. devamı için tıklayın.
(06.02.2017)
Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
O kadar çok gelişme yaşanıyor ki bir hafta içinde, insanın başı döner. Dolar/TL'deki sert düşüş, Trump'ın yepyeni söylemleri, İngiltere'de Brexit hazırlıkları, Fed kararı ve nihayetinde enflasyon rakamlarıyla haftayı bitiriyoruz. devamı için tıklayın.
(03.02.2017)
Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Bir yandan Trurmp ve Kurmaylarının ekonomi konusunda 20. yüzyıla ait söylemleri tekrar etmeleri, parite ve piyasalarda dalgalanma yaratıyor. "Güçlü Dolar sebebiyle ABD zorlanıyor" söylemi bir şehir efsanesinden ibaret. devamı için tıklayın.
(01.02.2017)
Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
"Neler oluyor ?". Herkes bunu soruyor. Birşey olduğu yok aslında. Fitch kararı beklendiği gibi geldi. Korkulan olmadı. Sadece bir kademe notu kırıldı Türkiye'nin. Artık tamamen sıcak paranın ilgi alanına girdi. Dolayısıyla BIST'teki, Dolar/TL'deki ve gösterge tahvilin faizindeki hareketleri normal karşılamak lazım. devamı için tıklayın.
(31.01.2017)
Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Önce S&P görünümü negatife aldı, sonra da Fitch kredi notunu kırdı Cuma günü. Ancak, "Fitch Türkiye'nin görünümünü negatiften durağana çevirdi" diye duruyan da vardı tabii. Notu kırmadan önce görünümü negatife alan Fitch, kırdıktan sonra da negatife alsaydı zaten durum vahim olurdu. O zaman "yakın gelecekte bir daha kırabilirim" anlamına gelirdi. devamı için tıklayın.
(30.01.2017)

1 2 3 4 5  ... 
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.