Alkin:"2011'in son günlerini sermayeyi koruyarak geçirmeliyiz"

Haftanın son işlem gününe girerken gözümüze çarpan en ilgi çekici olay şu: "AB Liderleri çözümün ne olacağı değil de ne olmayacağı konusunda uzlaşmaya çalışıyorlar."

Başka şartlar altında son derece verimli olabilecek bu tartışma ortamının, şu anki şartlar altında son derece zamansız olduğunu söylemeye gerek yok. Şu an bombanın hangi kabloyu keserek etkisiz hale getirmemiz gerektiğini tartışmalıyız. O kabloyu neyle keseceğimizi değil.

Çözümsüzlüğün sürmesi AB ve ABD piyasalarını sert şekilde vururken, IMKB daha önce bahsettiğimiz 48.000 seviyesine doğru adım adım yaklaşıyor. Tekrar hatırlatmak gerekirse 46,300 ve 45.500 puanlar aşağıdaki destek seviyeleri.

Dolar/TL'de parite kaynaklı bir kuvvetli duruş var ve şu an için kur sepeti 2.20 seviyesini geçmemiş durumda. Ancak küresel dolar talebinin devam ettiği gözüküyor. Bu durum Altın'ın zayıflamasına sebep oluyor. Artık bankalar kadar bazı fonların da ellerindeki Altın'ı likide ettikleri gözüküyor. Parite 1.31 seviyesine doğru gerilerken, Altındaki gevşemenin devam edeceğini söylemek zor değil.

Dolara olan talebin yükselmesi emtiaların da gevşemesi sonucunu yaratıyor. Ancak cılız da olsa gelişmiş ülkelerden gelen büyüme rakamları, söz konusu gevşemelerin sürekli olmayacağı konusunda fikir veriyor.

Son olarak, IMKB'de sert düşüş işlem gören şirketlerin son günlerde 10-15 milyar dolar değer kaybetmesine sebep oldu. Bu gelişme 2012 yılı için söz konusu şirketlerin finansman kararlarını ve maliyetlerini etkileyecektir.

Şunu unutmamak lazım ki, borsaların bu düşüşü gelecekte oluşabilecek yükseliş hareketlerinin de habercisidir. Bu nedenle 2011'in son günlerini sermayeyi koruyarak geçirmeliyiz.     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.