Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Fed Başkanı YELLEN'in bugün başlayacak Temsilciler Meclisi'ndeki konuşması öncesinde, TRUMP'In seçim kampanyasının Rusya ile bağlantılı olduğuna dair kanıtların medyada yer aldığını görüyoruz. 
 
TRUMP'ın yakın çevresinin rakibi CLINTON'u zor duruma düşürecek bilgi ve belgeler için Rusya'daki bazı kişilerle temasa geçtiği, ortaya çıkan elektronik postalardan anlaşılıyor. Uzun zamandır sessiz kalan TRUMP'ın giderek daralan bir çemberin içinde kalması sebebiyle Katar gibi bir başka çıkış yapması beklenmeli.
 
Katar demişken: Orta Doğu'da başlayan bu yeni gerginliğin başlarında "bu coğrafyada saldırgan taraflar bu işlerden zararlı çıkarlar" şeklinde bir beyanat vermiştim. Nitekim dün ABD ve Katar arasında terör konusunda işbirliği mutabakatı yapıldı. Suudi Arabistan ve müttefikleri bir anda kendilerini tek başlarına buluverdiler. Suudi Arabistan'ın bölgede kendi doktrinini benimsetme girişimlerinin devam edeceğini söyleyebilirim.
 
Türkiye'ye dönersek: Ankara'da Bankacılarla yapılan toplantıdan ilginç bazı notlar çıktı. "Mevduat sahiplerinin sizi kullanmalarına müsaade etmeyin" demek kolay. İşin gerçeği elinde çok büyük mevduat tutan kişi ve kuruluşlar bankaları birbirleriyle rekabet ettirerek yüksek faiz koparabiliyorlar. Hatta o kadar ki, mevduat faizleri neredeyse kredi faizlerine eşitlenecek durumda. 
 
Ancak "düşürün bu faizleri" diyerek de olmuyor işler. "Kamu Bankaları başlasın önce" demek de çare değil. Dolar/TL'nin yükseldiği ve dövize talebin ısındığı zamanlarda tehlikeli denemeler bunlar. 
 
Faizleri düşürecek olan fon akımıdır. Fon akımını getirecek olan güvendir. Güveni getirecek olan da esaslı bir hikayedir. Bunun haricindeki kestirme çözümler kalıcı olmayacaktır. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.