Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Dün açıklanan Mayıs Ayı sanayi üretim rakamları akılları karıştırdı. Bir önceki yılın aynı ayına göre iyi, bir önceki aya göre de kötü çıkan rakamlara piyasalar fazla tepki vermedi bu sebeple.
 
Açıkçası ilk çeyrek büyümesinin beklenenden yüksek çıkmasından sonra ikinci çeyrek için de beklentiler olumlu hale gelmişti. Büyüme rakamları bir önceki yılın aynı dönemine göre hesaplandığı için, şimdilik bir sıkıntı yok. Ancak yıl başından beri ivmelenmiş gözüken sanayi üretiminin giderek hız kaybetmesi büyüme beklentilerini bozacaktır. Bu sebeple haziran ayına ait rakamları da görmemiz gerekiyor. 
 
Petrol Fiyatlarının düşük seyretmesinin verdiği rahatlıkla cari işlemler dengesinde sorun yaşamadan yola devam eden Türkiye için, açıklanan her olumlu rakam kredi notu açısından önemli bir gelişme olacak. Geçen yıldan bugüne kadar  bir çok sıkıntı yaşayan Türkiye'nin, ekonomik olarak toparlanmasının mutlaka olumlu bir yansıması olacaktır.
 
BIST'teki rekorların sebebi de aslında Türkiye'nin sadece sermaye piyasası yatırımlarına müsaade eden kredi notu diyebiliriz. Yatırım yapılabilir seviyenin altındaki bir notu tam olarak hak etmeyen Türkiye'nin şirketlerine ilgi duyulmasını "doğal" karşılamak gerekiyor. 
 
Bundan sonraki dönemde Türkiye'nin notu yükselirse sermaye piyasalarına mutlaka olumlu tesiri olacaktır. Ancak şunu unutmamalıyız: Şu an Türkiye bir alt ligin en iyisi durumunda. Bir üst lige yükseldiğinde, orada kalabilmek için yapması gerekenler şu ankinden çok daha fazla olacak. 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.