Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Türkiye ve AB arasındaki ilişkiler kritik bir dönemece girdi diyebiliriz. Dün Avrupa Parlamentosu'ndan çıkan karar tavsiye niteliğinde de olsa, müzakereleri yürüten Avrupa Komisyonu tarafında da uygun görülürse, her iki taraf için sıkıntılı bir süreç başlayabilir.
 
Tüm bunlar olup biterken İsviçre'deki Kıbrıs görüşmelerinin sonuçsuz kalması şaşırtıcı değil. Açıkçası Avrupa tarafından verilecek karardan çok, Türkiye tarafının vereceği tepki benim için daha önemli. Türkiye'nin Avrupa'dan koparak yürümek istemesi, neredeyse 300 yıla yakın devam eden nişanlılık sürecini sona erdirecek. Türkiye yüzünü doğuya dönebilir, ancak o tarafta kendi değerlerine yakın bir topluluk bulması zor.
 
Hal böyleyken, TL'nin gelişen ülkeler para birimleri arasında negatif ayrışması doğal. Gösterge tahvilin yükselmesi, Dolar/TL'nin sıçraması ve BIST'in düşmesi normal. Bundan sonraki süreçte dış ticaret, sermaye akımları ve bütçe dengeleri açısından Türkiye'yi zorlu bir süreç bekleyebilir. 
 
Bugün başlayacak olan G 20 zirvesinin, yukarıda bahsettiğim gerginlikle Hamburg'da sahne alacağını hatırlatalım. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Merkel ile yaptığı görüşmeden sonra  bugün Putin ile görüşmesi bekleniyor. Bu arada NATO ülkelerinin 2018'deki zirvenin Türkiye'de yapılmasına karşı çıktıkları konuşuluyor. 
 
Özetle, Türkiye'nin referandumdan sonra sakinleşen ilişkilerinde bir kez daha gerilim yaşanacak. Sıcak bir yaz bizi bekliyor.  


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.