Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Fed tutanaklarıyla beraber Doların dünyada değer kazanması Türkiye'yi de etkiledi. Dolar/TL Nisan ayından beri en yüksek seviyesine çıktı. "Gelişen ülke paraları da benzer şekilde değer kaybetti" diyenler var. Yıllık bazdaki değer kayıplarına bakalım o zaman.
 
Bu bir espriydi. Çünkü TL haricinde belli başlı gelişen ülke paralarında yıllık bazda kayıp yok. Aksine kazanç var. TL ise % 23 seviyesindeki değer kaybıyla negatif şekilde ayrışmış durumda. Hafta içinde katıldığım bir toplantıdan önce  tecrübeli bir profesyonel yönetici ile döviz borçları üzerine sohbet etme fırsatı buldum. Orta fikrimiz şu oldu:
 
Eskiden yabancı para borçlanmada faizler düşüktü, kur riski bu sebeple önemsenmiyordu. Bu bir hataydı. Kurların sert yükselişi tüm hayalleri yıktı. Bugün yabancı para cinsinden borçlanmanın maliyeti yüksek, ayrıca da kurların tekrar yükselme riski var. Peki neden hala insanlar dolar veya euro kredisi alıyorlar ? İki sebepten belki de.  TL faizler Merkez Bankası'nın her türlü manevrasına rağmen yüksek, bu sebeple döviz borçlanması hala revaçta. Diğer sebep ise daha önceki tecrübelerden elde edilmiş alışkanlıklar olabilir.
 
Döviz geliri olanların aynı döviz cinsinden borçlanmaları bir dereceye kadar kabul edilebilir elbette. Ancak % 16-17 seviyesinden daha düşük maliyetle borçlanamayanların % 8-9'luk döviz kredisini tercih etmelerini anlamak mümkün değil."Yükselse de sonunda düşüyor" şeklinde yaklaşanların bilançolarını nasıl bozduklarını anlatmama gerek yok sanırım.
 
Özetle, Türkiye gelişen ülkeler arasında son 2 yıldır sürekli negatif ayrışıyor. Darbe girişimi, terör saldırıları ve patlayan bombalar sebebiyle algı sorunu yaşayan Türkiye'nin mutlaka yepyeni bir hikayeyle ortaya çıkması gerekiyor.
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.