Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Enflasyon oranlarının beklenenden az da olsa düşük çıkması, diğer taraftan da doların yurt dışında göreceli olarak değer kazanması Dolar/TL'de hızlı bir yükselişi beraberinde getirdi.
 
Aklınıza şu oru gelebilir: "Enflasyon düşüyorsa neden Dolar/TL yükselsin ki ?". Haklısınız. Meseleye doğrudan baktığımızda elbette. Ancak enflasyon oranlarının yaratacağı motivasyonlar açısından bakıldığında durumu farklı.
 
Finansal Kuruluşlar, TCMB'nin son rakamlardan cesaret alarak bir faiz indirimine gidebileceğinden endişe ediyorlar. Meseleye dar cepheden bakıldığında onlar da haklı olabilirler. Ancak, yıllardır asıl fonlama maliyeti olması gereken politika faizinin etkisizleştirilmesine, faiz koridoru karışıklığına, nihayetinde "Geç Likidite Penceresi" adı verilen ve kendilerinden başkasına faydası olmayan uygulamalara ses çıkarmadılar. Sürekli olarak piyasanın asfalt yollarından gitmektense, kestirme yollar öneren Merkez Bankası'nı akışladılar. Başka türlü bilançolarını büyütme imkanları yoktu.
 
Dünden itibaren Merkez Bankası'nın her ne kadar kendi lehlerine bir gelişme olsa da, faiz düşürmesinin yaratacağı yan etkilerden çekinmeye başladılar. Tabii, Türkiye ile doğrudan kredi ilişkisi olmayan uluslararası finans kuruluşlarının bu kampanyada başı çektiklerini söylemek istiyorum.
 
Yabancı kaynağın zor bulunduğu bu dönemde, algıyı bozacak hareketlerin elbette zararı büyük olur. Fonlanma maliyetini yükseltebilir, işletmeler sıkıntı yaşayabilirler. Buna rağmen ortadaki çifte standardı anlamakta zorluk çekiyorum. Merkez Bankası'nın "pansuman" çözümlerine alkış tutup, cesur hamlelerine karşı çıkmak en hafif ifadeyle  "vizyonsuzluktur". Bu cümleyi kullandığım zaman alınan oluyor ama en azından "çaresizlik" kadar ümitsiz olmadığı için, bir anlamda cesaret de vermeye çalışıyorum. 
 
Not: Dün yazdığım raporda "vadeli çek yasalara aykırıdır" diye yazmıştım. Kıymetli bir hukukçu bana mesaj yollayarak "maalesef yırt dışında böyle, bizde son çıkarılan yasayla kanuni hale geldi" diye bilgilendirme yaptı. Maddeyi okudum, "vadeli çek kesilir" demese de, "üzerinde yazılı tarihten önce çekler tahsil edilemez" yazdığı için haklı. Böylece para kazanmadan para üretmek tamamıyla kanuni hale gelmiş. Hayırlısı olsun. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.