Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Dünkü raporda yaptığım uyarının ne kadar elle tutulur olduğunu bir kez daha test ettik. "Dolar/TL'nin 3.50 olmasına aldanmayın, döviz talebi hala sıcak". 
 
Euro/Dolar Paritesinin marifetiyle gevşeyen Dolar/TL uzaktan bakınca, dövize satış yapıldığı görüntüsü verse de, döviz sepetinin sürekli yükseldiğinin altını çiziyorum sürekli. Son bir yılda döviz sepeti neredeyse % 25 yükseldi. Yani bir yatırımcı parasının yarısını Dolar yarısını da Euro olarak tutsaydı, TL bazında % 25 kazacaktı. 
 
Bu kazanç neredeyse rekorlar kıran BIST'in son bir yıldaki yükselişine eşit. Türkiye'deki Altın yatırımcıları aynı dönemde sadece % 15 kazanmış TL bazında. Geçen yıl bu zamanlar dövizini bozup parasını faize yatırmış olanların ise kaybı büyük. Demek ki "döviz düşüyor" şeklinde yapılan yorumlar anlık gelişmeleri yorumlamaktan öteye geçmiyor. 
 
Ancak bunu çok yadırgamıyorum. Geçen yılın Aralık ayında konuşma yaparken seyircilerden biri "hani dolar yükselecekti" diye sordu. Ben de "2.92'den 3.58'e yükseldi, beğenmediniz mi?" diye cevap verdim. İşin doğrusu, amatör yatırımcının hafızası zayıftır. Yılın son haftalarında Dolar/TL'nin nefeslenmesi sebebiyle yıl içindeki roketleme yükselini unutuvermişlerdi işte. 
 
Özetle, eğer parite yıl başındaki gibi olsaydı şu an Dolar/TL 3.65'in üzerinde olabilirdi. Dolayısıyla Amerikan Doları değer kazanmaya başlarsa, Dolar/TL'nin hızla yükselmesi kaçınılmaz olur. Herkesin hesabını buna göre yapması gerekir diye düşünüyorum. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.