Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Bayram nedeniyle kısa sürecek işlem haftasına başlıyoruz. Türkiye'de piyasalar kapalıyken, küresel piyasalarda oldukça hareketli anlar yaşandı. Euro/Dolar paritesi 1.13 seviyesinin üzerine çıktı. 
 
Hatırlayanlar varsa, bundan 1 yıl önce Dolar borcunu Euro ile swaplamaya karar vermiş olan bir armatörü, bu radikal kararından nasıl döndürdüğümü anlatmıştım. Ne parite ne de Fed ile ilgili birşey söylemeden "geliriniz de Dolar mı ?" diye sormuştum. Sadece bu kadar.
 
"Evet" cevabını aldıktan sonra tek bir cümle söyledim. "Lütfen macera aramayın". Ciddi miktarda borç yükü altında olan, küçük sermayeli ama büyük ciro elde eden firmaların  üretimde sıra dışı işler yapmayı denemektense, borç ile ilgili manevra yapmaya çalışmalarını anlıyorum. Ancak bu iş adamının değil CFO'nun yapması gereken bir iş. İş adamı operasyonun içine bu kadar girerse, körleşme başlar.
 
Başka bir tarafa geçelim: Petrol Fiyatlarının uzun bir süredir 45-55 Dolar bandında seyretmesi Türkiye'de bir çok sektör için olumlu bir gelişme. ABD'nin giderek petrol ithalatını kısması ve kendi kaynaklarıyla yola devam etmesi, hatta ihracatı düşünmesi bir paradigma değişikliğini ortaya koyuyor. Petrolden gelir elde eden ülkelerin dünyaya sermaye ihraç ettiği dönemler sona erecek gibi. Katar, Suriye ve Irak gerginliğine rağmen Petrol Fiyatlarının yükselmemesi oldukça düşündürücü.
 
Son olarak, neredeyse tüm dünyayı etki altına alan bir siber saldırı altındayız. Geçen ay verdiğim konferanslarda bireysel ve devlet bazında siber savaş uygulayanlardan bahsettim. Bu konunun ciddiye alınması ve siber saldırılara karşı önlem almanın, hastalıklara karşı ilaç kullanmak kadar hayati bir konu olduğunun artık anlaşılması gerekiyor. Dijitalleşmek kaçınılmaz ama yan etkilerinden mutlaka korunmak gerekiyor. 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.