Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Dolar/TL'de 3.50 seviyesinin oldukça ciddi bir destek olduğu artık anlaşılmış durumda. "Neden daha aşağıya düşmüyor ya da yukarıya çıkmıyor" diye soranlara cevabım basit.
 
Aşağıya düşmüyor çünkü TL ihtiyacı olanlar bile bu seviyede satış yapmaktan imtina ediyorlar. Yükselmiyor çünkü TL hem az hem de pahalı olduğu için, almak isteyenler tereddüt ediyorlar. İş bu kadar basit.
 
2017 yılının en ciddi sorunlarından biri Merkez Bankalarının bilanço küçültmeye başlamaları olacak. Bu durumda para gelişen ülkelerden gelişmiş ülkelere doğru kaymaya başlayacak. Dolayısıyla geçen yıl başlayan "kendi yağında kavrulma" seferberliğinin daha uzun süre devam edeceğini söyleyebiliriz. Paranın azaldığı şartlarda, alacak riskinin ciddi hale geleceği bilinmeli.
 
Petrol Fiyatları, bu konjonktürde Türkiye'nin lehine seyrediyor. Bir ara 45 Doların da altını inen petrol fiyatları OPEC ülkelerinin gelirlerini olumsuz yönde etkiledi. Küresel anlamda kaynaklar azalırken, bu ülkelerin de borçlanma piyasalarına yükselenmeye başladığını görüyoruz.
 
Bu şartlar altında TRUMP'ın bu ülkelere silah satmak için el sıkıştığı da gözden kaçmayan bir gelişme. Türkiye'nin bu gelişmeleri oldukça dikkatli seyretmesi gerekiyor. Herkes tetikte ve uyanık olmalı. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.