Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
BIST'in dün 100.000 puanı test etmesi Türkiye'de önemli bir haber olarak karşılandı. Haber ajansları ve TV Kanalları bu gelişmeyi ön plana çıkarırken, gece geç saatlere kadar bununla ilgili çeşitli isimlerden görüş aldılar.
 
Benimle yapılan röportajlarda yorumum şu oldu. "Türkiye'nin kredi notu kırıldıktan sonra portföy sermayesi için elverişli hale geldiği için, BIST'İn rekor kırması doğal". Ayrıca sadece BIST'ın değil yurt dışında New York Borsası dahil birçok yerde rekor üzerine rekor kırıldığını da hatırlattım.
 
Şimdi hem Fed hem de Merkez Bankası'nın faiz kararları bizi bekliyor. Katar'da yaşanan gelişmelerden sonra Fed'in faiz artışı konusunda ısrarcı olmayacağına dair görüşler keskinleşmeye başladı. Ancak bu yıl en az 2 faiz artışı olacağı kesin gibi. Mesele, bu artışların hangi zamana rastlayacağı. Bekleyip göreceğiz.
 
Merkez Bankası'nın Geç Likidite Penceresi faizinde yaptığı manevraların sebebi giderek daha fazla anlaşılıyor. Normalde piyasa kapanışından sonra fon açığı olan finans kurumlarının ihtiyacını gidermek için var olan GLP,  bugün neredeyse fonlanmanın tamamına yakınını gerçekleştiriyor. Tuhaf ama gerçek. Fonlama maliyetinin resmi oranlardan çok yüksek olması sebebiyle, kurumlar bu şekilde bir fonlanmayı tercih etmiş olabilirler.
 
Ancak, "Merkez Bankası GLP faizinde indirim yapsın" şeklinde lobi yapanların, durumu biraz abarttıklarını söyleyebilirim. Türkiye'ye fon girişinin radikal bir seviyeye düştüğü bugünlerde, Merkez Bankası'nın bu toplantıda pas geçeceğini ya da GLP faizini biraz yükselteceğini tahmin ediyorum.
 
Sonuç olarak, kritik bir hafta içindeyiz. Her iki Merkez Bankası'nın kararının Türk Para ve Sermaye piyasaları üzerindeki etkisinin ne olacağı merak ediliyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.