Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Orta Doğru'da yaşanan gerginlik sebebiyle Petrol Fiyatlarının artması beklenirken, tam tersine düşüyor. ABD'nin son yıllarda Suudi Arabistan'dan daha fazla petrol üretmesi ve giderek petrolde dışa bağımlılığını azaltması bu gelişmenin sebepleri arasında. Dün açıklanan ABD Petrol Stokları verisi varil başına fiyatların 50 Doların altına inmesine sebep oldu.
 
Bu Türkiye'nin cari açığı için iyi haber. Çünkü Ekonomi Bakanlığının dış ticaret politikası değil, petrol fiyatlarının düşük kalması ithalat ve ihracat arasındaki açığı kapatıyor. Eğer  Petrol Fiyatları 90 Dolar seviyesinde olsaydı, bugünkü cesur söylemlerin hiçbiri ortada olmayacaktı.
 
Diğer taraftan, Dolar/TL'nin bölgedeki gerginlik sebebiyle yükseldiğini görüyoruz. Bunu normal karşılamak gerekir. Katar ve Suudi Arabistan, Türkiye'nin en çok sermaye çektiği ve iş yaptığı ülkelerin başında geliyor. Türkiye'nin mekik diplomasisi devam ederken, Karat lehinde açıklamalar yapmasının sonuçlarının ne olacağı merakla bekleniyor.
 
Dün İran'da meydana gelen terör saldırısı birkaç açıdan önemliydi. Herşeyden önce İran hem vatandaşlarına hem de dünyaya "güvenli ülke, güçlü istihbarat" imajı veriyordu. Dün itibarıyla bu imaj erozyona uğradı. Saldırırın zamanlaması ve kimler tarafından yapıldığı da ayrıca önemli. İŞID'in bugüne kadar dokunmadığı İran'da hem de zayıflama sürecine girmişken, hele ki mevcut gerginlik sürecinde bu eylemi yapmasının anlamı uzun süre tartışılacak gibi. Iran Dış İşleri Bakanı'nın dün Türkiye'ye yaptığı ziyaret de önemliydi. Türkiye tarafı "kendi talebiyle gelmişti" diye açıklama yaparak meseleye gizemli bir hava kattı diyebiliriz.
 
Özetle, yine zorlu bir sürecin içinden geçiyoruz. Referandum geride kaldı ama bu sefer de bölge de sıcak çatışma riski yükseliyor. Döviz Kurları, BIST ve Faizin dalgalanmaya devam edeceği anlaşılıyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.