Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Hem BIST'in 100.000 seviyesi için, hem de Dolar/TL'de 3.50'nin aşağılarını test etmek için önemli bir haftaya başladık. Söylenecek fazla bir şey yok aslında. Bugün enflasyon oranları da açıklanacak.
 
Her ne kadar Ankara'dan "yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonda gerileme olacak" şeklinde açıklamalar gelse de, artık elle tutulur gelişmeler olmadan piyasaların buna inanması zor. Yine de, tüm olumsuzluklara rağmen piyasaların olumlu seyrettiğini de görüyoruz. Şu an iki adet soru soruluyor :
 
1. Dövizi kim satıyor ?
2. Hisse senetlerini kim alıyor ?
 
Bu sorulara cevap vermek çok güç. Şu an yoğun bir döviz talebi olmadığını, ancak satışların da hacimli olmadığını söyleyebilirim. Bazı yabancı kurumların kısa vadeli olarak döviz satıp TL aldıklarını biliyoruz. Eğer bu işlemi 3.57 civarında yapmışlarsa, 3.50 seviyesinde pozisyon kapatmayı deneyebilirler. Daha da aşağıya gevşeyip gevşemeyeceğini merak edenler de olabilir elbette. Yıl başından bu yana ilk defe abu seviyelere geldiği için yatırımcıların meraklanması doğal.
 
Hisse senetlerini kimin aldığına gelince: Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'yi sadece portföy yatırımları için cazibeli hale getirmesinden sonra, BIST'in dalgalanarak yükselmesini tuhaf bulmuyorum açıkçası. Eğer kabine değişikliği olur, yatırımcıları heyecanlandıracak bir hikaye yaratılırsa, BIST'in yükselmeye devam etmesi doğal bir gelişme olur. 
 
Özetle, "kim alıyor veya satıyor" demek yerine "niye alıyor ve satıyorlar" demenin daha doğru bir yaklaşım olduğuna inanıyorum. Dolar/TL'deki düşüşlerin borcu ve ödemesi olanları için fırsat olarak değerlendirilmeye devam edilmesininin öneminin altını çiziyorum. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.