Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
İngiltere'de Başbakan MAY'in sürpriz bir kararla 8 Haziran'da erken seçime gidilmesini istemesi, Sterlin üzerindeki baskıları artırıyor. Dün bir televizyon programında, muhabirlerin kritik bölgelerde yaptığı röportajları izledim. 
 
Özellikle Galler Bölgesinde AB ve Gümrük Birliği sayesinde ticaretini ve üretimini artırmış sektörler bulunuyor. Hatta Güney Galler Brexit sonrası en çok sıkıntı yaşayacak bölgeler arasında. Buradaki kanaat önderleri "Avrupa olmadan da yaşarız ama ne gerek var" şeklinde düşüncelerini dile getiriyorlar. 
 
Genel Seçimler öncesi yapılan kamuoyu yoklamalarında Muhafazakar Parti'nin İşçi Partisine karşı ciddi bir üstünlüğü olduğu gözüküyor. Yine de Başbakan MAY, belki de Trump-Clinton kampanyasında yapılan hatalardan ders aldığı için, "6 iskemleyi kaybedersek İşçi Partisi İktidar olur" diyerek taraftarlarının gevşemesini önlemeye çalışıyor. Kamuoyu yoklamaları her zaman doğru çıkmıyor. Son zamanlarda ise çoğunlukla doğru çıkmıyor.
 
Aslında bir önceki seçimde oy aldığı her yerde sağlam duran Muhafazakarların, dönüp dolaşıp Galler'de sıkışması da ilginç bir not. İşçi Partisi'nin rakiplerine 6 sandalye birden kaybettirmesi zor ama imkansız değil. Her ne kadar kamuoyu yoklamalarına tereddütle yaklaşsa da, MAY'in şu anki oranlardan da cesaret alarak "baskın seçim" kararı aldığı anlaşılıyor. Biraz daha beklerse, seçmenlerin fikir değiştirmesi ihtimali yüksek.
 
Özetle, bu yıl Avrupa'da gündeme seçimler hakim olacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla, pariteler ve hisse senedi piyasalarındaki oynaklıklar devam edecek. Trump'ın da Beyaz Saray'da sıkıntılı günler geçirdiğini görüyoruz. Yıl başında "en önemli risk lider değişimleri" şeklinde öngörüde bulunanların bugünlerde haklı çıktıkları gözüküyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.