Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Sabah erken saatlerde haberlere göz attığımda, NATO Zirvesi dahil olmak üzere liderlerin hummalı bir faaliyet içinde olduklarını görüyorum. Tam bu esnada Türkiye ve Almanya arasında İncirlik Üssü tartışması başladı. Bugün Erdoğan ve Merkel'in yapacağı görüşmede bu tartışmanın gündeme geleceğini söylemek falcılık olmaz elbette.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesinden döner dönmez, partisinin üst yönetimini açıklayacağını söyledi. Demek ki, kabine değişikliği adım adım yaklaşıyor. Siyaset kimliği olmayan ve teknik açıdan güçlü isimlerin bakanlık görevine gelmeleri bekleniyor. Alına bakılırsa Türkiye için en uygun model bu olacak. Sebebini söyleyeyim.
 
Siyasetçi, adı üzerinde siyaset yapmak zorunda olan bir kişi. Ancak referandum ile değişen dengelerde, bakanların siyaset yapması gerekmiyor. Ana vizyon Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek ve bakanlara bu vizyon doğrultusunda icraat yapmak kalacak. 
 
Bugüne kadar bakanların AB ile ilişkilerden faiz politikasına kadar kendi aralarında çelişen, bazen pembe bazen de kara tablo çizen söylemlerine şahit olduk. Açıkçası Türkiye'nin yaşadığı 2001 Krizinde de buna benzer sıkıntılar yaşanıyordu. Yani ister koalisyon ister tek parti hükümeti olsun, bazı bakanların seçildikleri bölgeler lehine ya da sadece "ben buradayım" demek için yaptıkları açıklamalar, hükümetin ana vizyonuyla çelişince sürekli güvensizlik oluştu.
 
Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan özellikle ekonomi yönetiminde teknik açıdan güçlü isimlere Bakanlık verirse, bunun küresel algı açısından pozitif etki yapacağını şimdiden söyleyebiliriz.  Bu dönüşüm gerçekleşirse, Dolar/TL, Borsa ve Faizlere yansımasını da göreceğiz. 
 
Bir örnek vereyim: "Faizler düşecek" demekten çok, radikal adımlar atmak fonlama maliyetlerini düşürecektir. "'2030 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğiz" demek yerine, Sanayi 4.0'ın  gereğini yapmak moralleri yükseltecektir. Mal ve Hizmet üretenin maliyetini düşüren yatırımları yapmak hiç kuşkusuz ihracatçıya yeşil pasaport vermekten daha etkili bir icraat olacaktır. Örnekleri çoğaltabilirim. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.