Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
İşlem Haftası 1 gün kısa şekilde bitiyor. Yarın Türkiye'de para ve sermaye piyasaları kapalı olacak. Milli Bayram var. Hem Türk Milletine, hem de Atatürk'ün "imkansız diye bir şey yok" diyerek yarattığı mucizeden ilham alan herkese "meşaleyi taşımaya devam" diyorum. 
 
Sabah itibarıyla piyasalarda gerginlik var. Türkiye'de de döviz kurlarının yükseldiği görülüyor. Trump'ın görev süresini tamamlamasının zor olacağı konusunda ciddi bir endişe ortaya çıkmaya başladı. Bu durum hem emtia hem de hisse senedi piyasalarında etkisini gösteriyor. 
 
Trump ve Erdoğan görüşmesinin heyecanı geçti. Görüşmenin resimlerine bakınca, ABD Başkanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı'nı ağırlarken saygıda kusur etmediği net olarak görülüyor. Ancak yüz ifadesinden şunu çıkarmak da mümkün. "Fiziki olarak buradayım ama ruhum burada değil". Açıkçası FBI, Senato ve Temsilciler Meclisi üçgeninde başı dertten kurtulmayan Trump'ın aklının dış politikadan çok iç politikada olduğunu görmemek mümkün değil.
 
Bu gelişmeler Petrol ve Altın üzerinde etkili oluyor. Trump'ın "güçlü dolar istemiyoruz" söylemine belki ekonomik adımlarla değil, yaptığı siyasi hatalarla katkıda bulunduğuna şahit oluyoruz. ABD Başkanı'nın başı derde girdikçe Euro/Dolar paritesi yükseliyor. 
 
Bu arada Türkiye ile ilgili yorumlarda bulunan yabancı uzmanların "güneş doğarsa sabah olur" tarzında kimsenin yararına olmayan ama doğruluğu tartışılmaz beyanatlarda bulunduklarını da görüyoruz. Anlaşılan şu ki, Türkiye'deki sektörlerin ve iş dünyasının potansiyeli hakkında bilgisayardan derlenenler haricinde bilgi sahibi olmadan yorum yapan çok. 
 
"İşe yarıyor gibi gözükeyim" diyen o kadar insan var ki, para ve sermaye piyasalarında da böylelerine rastlamak bana sürpriz gelmiyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.