Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Bu hafta Türkiye'de kısa bir işlem haftası yaşanacak. Çünkü 19 Mayıs'ta resmi tatil var. Cumhuriyetin Kuruluşu'na doğru giden yoldaki ilk kilometre taşı olan 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi şu şekilde daha rahat açıklanabilir sanıyorum.
 
Mustafa Kemal ATATÜRK'ün, işgal altındaki ülkenin o zamanki başkentinden gizlice yola çıkarak, sahip olduğu tüm ünvanları hatta ailesini geride bırakarak, tek başına başlattığı mücadele, sadece 4 yıl sonra dünyada eşi benzeri görülmemiş bir zafere ve nihayetinde yepyeni bir ülkenin kuruluşu ile tamamlandı. Yalın Alpay ile beraber kaleme aldığımız "Olaylarla Türkiye Ekonomisi" kitabında bu muhteşem hikayenin ekonomik olarak perde arkasını anlattık. Şunu net olarak söyleyebilirim ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri eğitim, kadın-erkek eşitliği, hümanizm ve kaynakların etkin dağılımı felsefesine göre kurulmuştur. 
 
Özetle, 19 Mayıs belki resmi bayram ama, herkesin işini gücünü bırakıp o günün anlam ve önemini kavraması için de vesile oluyor. 19 Mayıs 1919, 23 Nisan 1920, 30 Ağustos 1922 ve nihayetinde 29 Ekim 1923 tarihleri topyekün Türk Milleti ile verilen büyük mücadelenin en önemli kilometre taşları olarak bilinmelidir.
 
Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretinin başlayacağını söyleyerek raporumuza devam edelim. Bugün hem Beyaz Saray hem de ABD iş dünyası ile temaslar gerçekleşecek. Trump-Erdoğan görüşmesine fazlaca anlam yüklenmesi sebebiyle piyasalar az da olsa gerilmişti. Ancak bu sabah biraz daha sakinleşmiş bir ortama şahitlik ediyoruz.
 
Dolar/TL sakin, BIST mutedil. Ancak gösterge tahvilin faizinin yükseldiğini görüyoruz. Dün açıklanan işsizlik rakamları bir önceki aya göre düşük olsa da, halen yüksek seviyede. Özellikle genç işsizlik oldukça yüksek. Bu da gösteriyor ki, Ankara'nın bugünden sonra farklı bir model uygulaması gerekecek.
 
Ancak, Türkiye'nin yazacağı yeni hikayenin iktidar partisinin kurultayı ve kabine revizyonundan sonra ortaya konulabileceğini söyleyebilirim. Yani, biraz daha bekleyeceğiz.   


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.