Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
İşlem Haftasını kapatırken, rutin gelişmeler haricinde dikkati çeken tek detay ABD'de enflasyonun belirgin şekilde yükselmesi oldu. 
 
Fed Başkanı YELLEN'in geçen yıl Eylül Ayında söylediği sözleri hatırlatalım: "Negatif Reel Faiz kanuni olmayabilir". Demek ki Fed uzun süre faizleri bu şekilde tutmayacak. Buradan hareketle ekonomideki toparlanma ve enflasyonun da yükselmesi neticesinde 2018 yılı başında Fed faizinin % 2'ye çıkması beklenmeli.
 
Türkiye'ye dönersek:Cumhurbaşkanı'nın ABD ziyareti kadar önemli olmasa da, Çin Ziyareti de dikkatle izleniyor. Çin'e karşı ciddi bir dış ticaret açığı veriyoruz. Bu ziyaretin iki ülke arasındaki dış ticaret dengesizliğini az da olsa düzeltmek için öneli bir adım olarak nitelendirebiliriz. Ancak Çin'e karşı Türkiye'nin Dış Ticaret Politikası belli. Çinliler Türkiye'den somut adımlar görmeden kendi lehlerine olan bu durumda "hassas ayar" yapmayacaklardır.
 
Diğer taraftan Çin Mallarının trenle Türkiye'ye gelmesi ve oradan Avrupa'ya geçmesi konuşuluyor. Bu plan iki açıdan zorluk taşıyor. Birincisi, Çin'den Türkiye'ye kadar yol boyu Taliban bir çok gibi  risk unsuru var. Malların sağlıklı şekilde iletilmesi için mutlaka yüksek güvenlik önlemleri gerek.
 
İkincisi, Türkiye'nin doğudan batıya yüksek hacimlerde mal taşıyacak bir demiryolu hattı yok. Çin Sermayesi ile demiryolu hatları inşa etmek ilk aklıma gelen projelerden biri. Çinliler Türkiye'de savunma sanayinden altyapıya kadar birçok sektörde varlık göstermek istiyorlar. Bu ziyaretin önemi bahsettiğim sebeplerden dolayı da önemli. 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.