Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Önce S&P'den kötü haber gelmedi. Sonra, Sanayi Üretim Rakamları iyi geldi. Macron iktidarı Le Pen'e vermedi. Fed'in faiz artırması konusunda hala tereddütler var. Özetle piyasaların olumlu seyretmesi için yeterli sebep elimizde. 
 
Ancak piyasa kapanışına doğru Dolar/TL gözle görülür şekilde 3,52 seviyesinden adım adım 3,59'a yükseldi. BIST de gevşeyerek kapandı. Demek ki, konuya iki değişik cepheden bakmak lazım. Birincisi, piyasalarda istikrarın sağlanması için  yukarıda saydıklarım yeterli olmuyor. İkincisi, piyasaların dillendirmeye çekindiği ama bildiği bazı riskler var.
 
Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD seyahati öncesinde böyle hareketlenmeler olması, orada çetin pazarlıkların olabileceği konusunda bize fikir veriyor. Suçlu iadesi ve Orta Doğu Politikaları konusunda önemli gelişmeler olacağı zaten biliniyor. Bekleyip göreceğiz.
 
İktidar Partisi ay sonuna doğru yapılacak Kurultay'a hazırlanırken, bakanlıkların sayısının azalacağı, partinin yeniden yapılandırılacağı konuşuluyor. Yani hem devletin yönetim biçimi, hem de iktidar partisinin iç yapılanmasında değişiklikler olacak. Bu durumda diğer siyasi partilerin de yeniden yapılanması kaçınılmaz. 
 
Tüm bunlar Türkiye'nin içinden geçtiği değişim sürecinin orta vadede devam edeceğini gösteriyor. Bu durumda ekonominin kendi haline bırakılması gerçeğiyle karşı karşıya kalabiliriz. Aslında, bazen müdahale edileceğine kendi haline bırakılması daha olumlu sonuçlar veriyor. Bekleyip göreceğiz. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.