Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Fransa'da Macron'un Cumhurbaşkanı seçilmesinden çok, Le Pen'in seçilememesi mutluluk yarattı diyebiliriz. Sadece Fransa için değil, dünya için de iyi bir haber oldu denilebilir.
 
Bu haberle birlikte Asya Borsalarının haftaya iyi başladığını, Petrol ve Altın'da toparlanma olduğu, gelişmekte olan ülke paralarında da değerlenme olduğu gözüküyor. Elbette Türkiye de bu olumlu hareketten nasibini alıyor. 
 
Tabii, kredi derecelendirme kuruluşlarından Türkiye ile ilgil ekstra olumsuz haber gelmemesi de önemli bir gelişme oldu. Enflasyon ve İşsizlik konusunda sıkıntılı günler yaşarken, bir de kredi notunun kırılması moralleri bozacaktı.
 
Ancak, her zaman söylediğim gibi kredi derecelendirme kuruluşlarının kararları her zaman ekonomik gerekçelerle alınmıyor. Orta Doğu'da Türkiye ve ABD arasındaki pazarlıklar devam ederken ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı TRUMP ile görüşmesinin hemen öncesinde kredi notunu kırmak gibi "sakarca" bir davranışı ben beklemedim açıkçası. Kredi derecelendirme kuruluşlarının arkasındaki sermayeleri ve güçleri bildikten sonra denklemi çözmek kolay. Daha önce de kararlar bu şekilde alınıyordu, bugün de böyle alınacak. 
 
Fırsat ortadayken ve Dolar/TL gevşerken, borcu ve ödemesi olanların rasyonel davranışlarda bulunması önerilir. 
 
Not: Ankara'dan "ekonomik reform" sesleri yükseliyor. Daha önce de duyduğumuz için heyecanlanmadan, sakince beklemekte fayda olduğunu düşünüyorum.


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.