Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftaya hızı başladık. Cumhurbaşkanı Erdoğan kurucusu olduğu iktidar partisine üye olduğu gün "faizleri mutlaka aşağıya çekeceğiz" şeklinde bir açıklama yaptı. Dolar/TL'nin bu  açıklamalardan etkilenmediği görülüyor. Gevşemeye devam ediyor. Gevşediği yerlerden alım yapanları takip ediyoruz. 
 
Dün ihracatçı sektörlerin önde gelenlerinden birinin kanaat önderleriyle yaptığım toplantıda, önemli bilgiler elde ettim. Herşeyden önce devletin herhangi bir sektörle alakalı olarak elle tutulur bir stratejisinin olmadığı, hammadde üzerine konan vergilerilerin doğal kaynaklarda zayıf olan Türkiye'nin imalat sanayi maliyetlerini rekabetçi seviyelerden uzaklaştırdığını bir kere daha tecrübeli seslerden dinledim.
 
Bundan başka sektörlerde ayrıcalıklı firmalar yaratıldığını, rekabet kurumunun incelemesi gereken örneklerin oluştuğunu, küçük sermayeli ve büyük ciro üreten firmaların önümüzdeki aylarda ciddi bir risk altına gireceğini anladım. Lojistik açısından önemli hamleler yapılması gerektiği de bir başka konu olarak göze çarpıyor.
 
Herkesin gözü Çin Pazarında. Bu konu geçenlerde katıldığım bir canlı yayında da işlendi "Bir zamanların İpek Yolu Ticareti tekrar canlandırılabilir mi?" şeklindeki soruya net bir cevap verdim:
 
"Elbette canlandırılır. Ancak demiryolu hatları lazım. Bir de binlerce yıldır mal akışı doğudan batıya doğru gerçekleşmiş. Bunu tersine çevirecek bir gelişme yaratmak kolay değil."
 
Tabii, milyarlarca insanın yaşadığı yere mal ya da hizmet satabilmeyi hayal etmek garip değil. Ancak oraya mal ve hizmet satacak ağı yaratmadan sadece hayal etmekle kalırız. Herşey kağıt üzerinde güzel ama iş yapmaya kalkınca ne kadar zor olduğu anlaşılıyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.