Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftaya Euro/Dolar paritesinin sert yükselişiyle başlıyoruz. Bu gelişmeyi birçok sebebe bağlayabiliriz. Fransa Seçimlerinde Le Pen'in kaybetme olasılığının artması, Fed'in bir sonraki toplantıda faiz artırma ihtimalinin azalması bunların başında yer alıyor.
 
Ancak sebeplerden daha fazla önemsediğim başka bir ayrıntı var. O da Euro/Dolar paritesinin alacağı yönden etkilenecek olan yatırımcıların ruh halleri. Geçen yılın ortalarında gemi inşa eden bir yatırımcı bana bir soru sormuştu. "Dolar borcum var, Euro borcuyla değiştireyim mi ?". Ben de bu parlak fikri kendi başına mı yoksa bir finansçı marifetiyle mi bulduğunu sordum. Verdiği cevap beklediğim cevaptı. Kredi aldığı bankanın genel müdürü tavsiye etmiş.
 
Verilen tavsiyenin doğruluğu hakkında yorum yapmadan önce şu soruyu sordum: "Gelirleriniz hangi para cinsinden ?". Dolar cinsinden olduğunu söyledi. Ben de kendisine Dolar cinsinden hem geliri hem de borcu olduğu için dertlenmemesini söyledim. Ancak iş adamı ısrarlıydı. "Parite 1.00 'ın altına düşecek diyorlar ama.."
 
Sabırla kendisine böyle bir gelişmenin kim ne derse desin kuvvetli bir ihtimal olmadığını ve 1.04- 1.10 bandında daha uzun süre seyredeceğini söyledim. Ayrıca "spekülasyondan para kazanmaya çalışırsanız asıl o zaman batarsınız" diye uyardım.
 
Banka Genel Müdürü elbette bilgisizlikten değil, her şartta kazanmak için iş adamına böyle bir tavsiyede bulunmuştu. Bazen müşteri çok ısrar edince kendinizi zarar sokmayacak bir başka alternatif sunmak zorunda kalıyorsunuz. Paradan para kazanmanın finansçılara özgü bir iş olduğunu kabul etmeden doğru yolu bulmak zor. Reel sektör firmalarının finansal borçlarıyla alakalı bir operasyon yaptıklarında kar etmeleri sık rastlanan bir durum değildir zaten. Sıkıntıdan kurtulmak için atılan bir adımdan bir de kar elde etmek ancak talih sayesinde olur.
 
Reel Sektörün kar etmesi için, iyi yönetişim, kaliteli personel istihdam etme, etkin maliyet yönetimi, yüksek teknoloji, inovasyon, pazarlama, etkin tahsilat gibi koşullar paradan para kazanmaktan daha öncelikli olmalı.  
 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.