Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
İşlem Haftasının son gününde sabaha hareketli başladık. Fransa'daki Başkanlık Seçimlerine az kala Paris'in göbeğinde silahlı bir çatışma gerçekleşmesi önemli bir gelişme. Fransa Polisi "büyük ihtimalle terör saldırısı" diye açıklama yaptı.
 
Tüm Dünya için en ciddi risklerden biri "lider değişimleri" olarak nitelendiriliyor uzmanlar tarafından. Maalesef Fransa'da aşırı sağın adayı Le Pen'n karşısına güçlü bir aday çıkmadı. Dünyanın her yerinde aşırı sağ partilerin daha etkili konuşan ve kitleleri peşinde sürükleyebilen liderler çıkardıklarını görüyoruz. Trump da bunlardan biri aslında.
 
Ancak bu liderlerin diplomasi yetkinliğine sahip olmamaları uluslararası gerginlikleri artırıyor. Türkiye ile AB arasındaki gerginliğin sebeplerinden biri de bu. Her iki taraf da birbirlerine kavgada bile söylenmeyecek sözleri sarf ediyorlar. İşin ilginç tarafı sol tandanslı liderler de seçmenlerini heyecanlandırmak için sağ liderler gibi konuşmaya başladı.
 
Tüm  bunların piyasalara bire bir etkisi olmasa da, dolaylı etkilerini orta ve uzun vadede test edeceğiz elbette. Dolar/TL'deki düşüşlerin alım için ve BIST'teki yükselişlerin ise portföyü hafifletmek için kullanılması en doğru davranış olacaktır.
 
Petrol Fiyatlarının yükselişe geçmemiş olması hala Türkiye'nin lehine bir gelişme. İthalata gelen yasaklama ve engellemelerin Dış Ticaret Açığını düşürmeyeceğini sürekli tekrarladık. Ekonomi Bakanlığının bir strateji değişikliğine geçme ihtimali yüksek.
 
Bu arada referandum sonuçlarının bir kabine revizyonu getireceği konusunda beklentiler arttı. Merakla bekliyoruz. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.