Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Referandum bitti ama tartışması bitmedi. Nefes nefese geçen oylamanın ardından karşılıklı suçlamalar devam ediyor. 
 
Bu arada "evet" cevabı çıkmasından sonra sakinleşmesi gereken piyasalar tam olarak istenen görüntüyü vermedi. Dolar/TL 3.70 seviyelerinin üzerinde yola devam ederken, gösterge tahvilin faizinin de hala % 11 üzerinden işlem gördüğünü belirtelim. Bu arada işsizlik oranları açıklandı. Açıkçası % 13'lük işsizlik seviyesi referandumun her derde deva olmayacağını gösteriyor.
 
Tüm bunlar olup biterken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AGİT Raporlarını tanımadığını ve gerekirse AB ile ilişkilerin koparılacağını ima eden konuşması dikkat çekti. AGİT Türkiye'nin üyesi olduğu bir kuruluş. Başka ülkelerdeki seçimleri AGİT şemsiyesi altında gözlemleyen Türkler  var. Onu da belirtelim. 
 
MGK'da kararlaştırılan Olağan Üstü Halin uzatılması teklifinin, Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilip Meclis'e gönderilmesi de bir başka önemli gelişmeydi. Tabii, İdam cezası tartışmalarının alevlenmesi yine gündemin ilk sırasına oturdu. Böyle bir düzenlemenin referandum ile halk oyuna sunulması, Türkiye'nin üye olduğu avrupa Komisyonu ve katılmak üzere müzakereler yaptığı AB ile iplerin koparılması anlamına gelir. 
 
Bu şartlar altında döviz kurlarının sakin kalmasını beklemek hayalperestlik olur. Yatırımcıların referandum tartışmaları yatışana kadar soğukkanlı davranmaları gerektiğinin altını çiziyorum. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.