Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Referandum'un özeti şu oldu: Türkiye'nin yarısından azıcık fazlası yeni bit yönetim tarzı istediğini belirtirken, yarısına yakını da buna gerek olmadığını düşünüyor. 
 
Bundan başka Yüksek Seçim Kurulu'nun oy sayımı başlarken aldığı karar, nispeten sakin giden referandumu gergin hale getirdi. Hatta tartışmalı hale getirdi de diyebiliriz. İlgili kanun maddesiyle çelişen bu kararı, yıllarca tartışılacak gibi gözüküyor. "Daha önce de böyle kararlar verilmişti" şeklinde yapılan açıklama yüreklere su serpmedi. 
 
Referandumun sonucu resmi olarak ilan edildikten sonra, Anayasa değişikliğine uygun olarak yasaların değiştirilmesi gerekecek. İktidar Partisi ve MHP'nin referandum sonuçları ile birlikte bir iç tartışmaya gireceği açık. AK Parti ve MHP'nin güçlü olduğu yerlerde "hayır" oyunun çıkması, partilerin bir güven tazeleme talep etmesi sonucunu doğurabilir. Dolayısıyla bundan sonraki süreç sürekli olarak erken seçim tartışmalarıyla geçecek. 
 
Tecrübeme dayanarak söylemem lazım, bu sürecin sonunda taraflar dayanamaz ve seçime giderler. Sadece iktidar partisi, kendisi için uygun olan ortamı kollayacaktır. Dolayısıyla piyasalar sürekli tetikte olacak.
 
Dün Başbakan Binali Yıldırım'ın bu ünvanla yaptığı ilk ve son galibiyet konuşmasında, kısa vadede piyasaları yatıştıracak mesajlar vardı. "2019 yılına kadar görevimizin başındayız" demesi önemliydi. Ancak yukarıda bahsettiğim ayrıntıları göz ardı etmemek lazım. Öyle ya da böyle bugünden itibaren Türkiye erken seçim tartışmalarının içinde yola devam edecek.
 
Sonuç olarak: Referandum kendi başına ekonomiye doğrudan olumu etki edecek bir özelliğe sahip değil. Bu sebeple, ekonomi ile ilgil olumlu açıklamalar ve gelişmeler görülmedikçe döviz kurlarında istikrarı bulmak kolay olmayacak. Önümüzdeki dönemin yeni sistem için gerekli kanun değişiklikleri için yapılacak çalışmalara adanacak olması, ekonominin geri planda kalması sonucunu doğuracak.
 
Belki de bu olumsuzluğun azaltılması için ekonomi yönetiminde değişiklikler yapılması gündeme gelebilir. Buna da hazırlıklı olmak gerekiyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.