Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Dolar/TL sert şekilde düşüşteyken, BIST'ın yatayda seyretmesi ve faizlerin yükselmesi normalde anormal olarak kabul edilen herşeyin artık normal hale geldiğini gösteriyor. 
 
Düşmesi için sebep olmayan döviz kurlarının sertçe geri çekilmesi mutlaka tecrübeli yatırımcılar için alım fırsatı yaratıyor. Referandum ile ilgili herhangi bir iddialı öngörü bulunmadığı halde, piyasalarda oluşan bu sert dalgalanmalara "kestirme" bir yorum yapmak hatalı olur. 
 
Vergilerden borçların affına kadar her yerde vatandaşı mutlu etme çabası devam ederken, Dolar/TL'nin de referanduma az kala düşmesi kimseyi şaşırtmamalı. Sadece bugünle alakalı değil, yakın gelecekle alakalı da olumlu resim verme telaşı gözden kaçmıyor
 
Ekonomiden sorumlu kurmayların faiz ve enflasyonla ilgili "yazın düşecek" şeklinde açıklama yapmaları buna bir örnek teşkil ediyor. Belki matematiksel olarak imkan dahilinde olsa da bu açıklamalar, bugüne kadar hem enflasyon hem de faizler ile ilgili olumlu bir beklenti içine girecek bir tecrübe yaşamadık. 
 
Dolayısıyla Pazar gününe kadar hem "evet" hem de "hayır" cephesinden dinleyeceğimiz sözlere fazla anlam yüklemeden yola devam etmeliyiz. Ancak olumlu taraftan da şöyle bakabiliriz. Yıllarca yapılmasını istediğimiz değişiklikler, verilmesini istediğimiz teşvikler ve düşmesini istediğimiz vergiler "referandum hediyeleri" olarak geldi. 
 
"Dahası da var" dendikçe insanın keyfi yerine geliyor. Referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın, söz konusu teşviklerin ve iyileştirmelerin devam etmesini temenni ediyorum. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.