Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Piyasalar her gün daha eğlenceli bir hale geliyor. Dün hem Borsa, hem Dolar/TL hem de gösterge tahvilin faizi düştü. "Tuhaf" demeyin hemen. Çünkü piyasalardaki sebep sonuç ilişkileri birbirine karıştı. 
 
Bu sebeple amatörlere "uzaktan seyredin" diyorum. Dün ekmeğini zor şartlarda kazandığını bildiğim bir tanıdık mesaj attı. "Referanduma kadar paramı ne yapayım ?". Bu soru kim bilir bana kaç kere soruldu, Hatırlamıyorum. Ben kestirme bir şekilde cevap verdim. "Hisse senedin varsa yükselişleri fırsat bil ve portföyü hafiflet, döviz borcun varsa düşüşleri alım fırsatı olarak kullan". Başka da birşey denemezdi zaten. 
 
Para kolay kazanılmıyor. Bu sebeple yatırım tavsiyesi yapmak yerine "sermayeyi koruma" tavsiyesi veriyorum. Kim ne derse desin referandum sonucu oldukça sınırda çıkacak. Dün akşam kendimce bir hesap yaptım. İster geometrik, ister de aritmetik olsun, hangi dağılım uygulanırsa uygulansın "evet" ve "hayır" oyları birbirine yakın çıkacak. 
 
Bana kalırsa sonucun ne olacağını tartışmak da önemli değil. Türkiye bir sistem değişikliği tartışmasına girdi. Dolayısıyla öyle ya da böyle bundan sonra Türkiye'yi bir dönüşüm süreci bekliyor. Dünyanın her yerinde liderlerin mevcut siyasal sistemin değiştirmek için çabaladıklarını görüyoruz. İtalya bir süre önce bunu denedi ama başaramadı. Latin Amerika'da sancılı şekilde bu sürecin devam ettiği ülkeler var.
 
Trump da aslında siyasal sistemi zorlayan uygulamalar yapıyor. Yüksek mahkeme ve Anayasal Kurumlar tarafından her attığı adımla ilgili itiraz ya da "yürütmeyi durdurma" kararı çıkıyor. Nereye kadar devam edeceği bilinmeyen bu mücadelenin sonu da bir sistem değişikliği ya da "hassas ayar" gerektirecek gibi gözüküyor.
 
Avrupa Birliği'nin ayrışma süreci de aslına bakılırsa başlıbaşına bir sistem değişikliği. Türkiye dahil birçok ülkede değişim süreçlerinin bizleri götüreceği yer tam olarak kestirilemiyor. Bazı talepler daha önce denenmemiş, bazıları ise daha önce denenmiş ama acı vermiş olduğu için muğlaklık her yerde devam ediyor.
 
Umarım Türkiye, referandumun sonucu ne olursa olsun kaçınılmaz olan değişim hikayesini bir başarı hikayesine değiştirerek yola devam eder. Diğer ülkeler ve bölgeler için de temennim aslında aynı. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.