Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
İşlem haftasının tam ortasındayız. Dolar/TL'nin tekrar yükseldiği gözüküyor. Bunun iki sebebi var. Birincisi ABD Dolarının Euro'ya karşı değer kazanması. Suni olarak yükselse bile bir anda Dolara karşı ilgi uyanıyor. Hemen talep artıyor. İkinci sebep ise referandum biter bitmez gündemin ekonomi değil, referandum sonrasında siyasette yapılacak hassas ayarlar olacağının anlaşılması.
 
Türkiye'nin sınırına yakın bir yerde Suriye'nin kimyasal silahlarla saldırması tansiyonu bir anda yükseltti. Diğer taraftan baharla beraber terör örgütlerinin bölgedeki faaliyetlerinin de yoğunlaştığı görülüyor. Bu arada bölgedeki halim güçlerin Irak'ta bir referandum yapma isteği de gözlerden kaçmıyor. Bu referandumla beraber Kuzey Irak'ın bağımsız bir bölge olması amaçlanıyor. 
 
Prof. Dr. Çağrı Erhan geçenlerde bir köşe yazısında bu duruma değinmişti: "Şayet ABD Irak’ın Araplar ve Kürtler arasında bölünmesine ve bölgesel yönetim topraklarında yeni bir devlet kurulmasına sıcak yaklaşırsa bu tehlikeli süreç Bağdat-Erbil arasında silahlı çatışmaya yol açabilir. Uluslararası hukuk açısından, IKBY’nin bağımsızlık talebini meşru kılacak şartlar mevcut değil.... Self determinasyon hakkı, her topluluğun, her şart altında, her istediği zaman bağımsızlık ilan edebileceği anlamına gelmez". Buradan anlaşılıyor ki, uzun zamandan beri üzerinde çalışılan ama Türkiye'nin kırımızı çizgileri arasında yer alan bu konu, tansiyonu Orta Doğu'da giderek yükseltecek. 
 
Bahsettiğim bu konular enflasyonun veya Dolar/TL'nin yükselmesinden daha ciddi konular elbette. Eldeki tüm veriler, eğer basiretli davranan liderler olmazsa adım adım "büyük savaş" ortamına doğru sürüklendiğimizi gösteriyor. Önce korumacılık, sonra artan faşizm, istikrarsızlığı körükleyen hakim güçler, Avrupa'nın ayrışması, Rusya'nın tekrar "iki kutuplu dünya" yaratma çabası. Bunların hepsi bir araya geldiğinde insanın içi ürperiyor. Bu arada Kuzey Kore ve İran gibi tam olarak ne yaptığı bilinmeyen rejimleri ekleyip, İsrail faktörünün de altını çizerek analizi bitireyim.
 
Aslına bakılırsa,  büyük çatışmanın bugüne kadar başlamaması bilim, sanat, spor ve diğer "soft power" alanlarda bizleri hayrete düşüren gelişmeler. Bu muazzam gelişmeler insanlara moral veriyor ve dikkatleri dağıtıyor. Türkiye'nin de bu sorunlu coğrafyada komşularına ilham veren ve dikkatleri dağıtan bir ülke haline gelmesi, dünyanın da yararına olacaktır mutlaka. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.