Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftayı kapatırken, birbirine benzeyen günleri yaşadığımızı fark ediyorum. Acaba benden başka farkeden var mı ? Neredeyse her gün birbirinin aynısı gibi geçiyor. Ekonomi haricinde ne varsa konuşuluyor. Referandum kampanyasının yanında, Orta Doğu'daki sıcak çatışma da devam ediyor.
 
Merak ediyorum aynı anda bu kadar çok sayıda belayla uğraşan bir başka ülke olsaydı ne halde olurdu ? Terör, sıcak çatışma, seçimler, işsizlik, enflasyon vs derken sıkıntılar peş peşe geliyor. Ancak Türkiye'de yaşayanların yeni şartlara adaptasyon kabiliyeti oldukça yüksek. Bir de hafızalar da çok kuvvetli olmadığı için, iyiye de kötüye de çabuk alışıyor Türkiye'de yaşayanlar. 
 
Mesela 2001 krizini hatırlayan olmadığı gibi, Dolar/TL'nin şu anki seviyesini artık "normal" buluyor insanlar. Dolayısıyla benden başka pek az kişinin her geçen günün birbirinin benzeri olduğunun farkında olduğunu düşünüyorum. İnsanlar için dün dünde kaldı, yarın ise çok uzak. Günlük yaşayan ve daha önce aynı filmi gördüğü halde, hatırlamadığı için herşeye ilk kez görüyormuş gibi hayretle yaklaşan insanların ülkesi Türkiye. Ancak, hayret ettikleri neyse çabucak unutuyorlar. Dünyada da bu eğilim hızla yayılıyor desek yanlış olmaz. 
 
Son örnek ABD'nin geçen yıl 4. çeyrekte % 2.1 büyümesine gösterilen hayret oldu. Kim bilir kaç kez Fed Başkanı Amerikan Ekonomisi'nin düzelmeye başladığını söyledi ? Ben biliyorum. Sayısız defa. Ancak yatırımcılar her seferinde ilk kez duymuş gibi yapıyorlar. Dolayısıyla her çıkan iyi rakam piyasaları dalgalandırıyor.
 
Özetle, paritenin 1.04 desteğini test edeceği, Dolar/TL'nin 4.00'ı bir daha deneyeceği, faizlerin de yükselmeye devam edeceği bir sürecin içindeyiz. Bir yandan emtia fiyatları da yükseliyor. Petrol fiyatlarının yükselmesi de eli kulağında. 
 
Buradan hareketle, Türkiye'nin cari açık ve enflasyon ile ilgili yüksek risk taşıdığını söylemek yanlış olmaz. İşte bu sebeple diğer ülkelere göre daha kırılgan bir görünüm arz ediyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.