Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Ekonomiyi canlandırmak için üst üste vergi indirimleri geliyor. Bahsettiğim yer ABD değil, Türkiye. Vergilerini düzenli ödeyenlerden inşaat sektörünün paydaşlarına kadar yeni vergi indirimleri uygulamaya konuluyor. Bu arada tarım kesiminin kredi borçlarıyla elektrik borçlarına yeniden yapılandırma önerisi Meclis'te kabul edildi. Vergi indirimleri üzerine bir de bu kolaylıklar da eklendi.
 
Anlaşılan şu ki referanduma kadar birçok alanda bu tip adımlar atılacak. Ancak, yüksek ithalat vergileri hala duruyor ve üzerine yenileri ekleniyor. Böylece hayat daha pahalı hale geliyor. Enflasyonun yüksek olmasının en önemli sebeplerinden biri de bu. İnşaat sektöründeki vergi indirimlerinin doğrudan vatandaşın yaşamına bir etkisi olmayacak ama yaşamsal mallar üzerindeki yüksek vergiler hayat pahalılığını artırıyor.
 
TUİK verileriyle yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'de en zengin ve en yoksul kesim arasındaki enflasyon farklı % 20-25 civarında. Yani dar gelirli kesimin enflasyonu ortanın üzerindeki  gelir seviyesindekilere göre daha yüksek seyrediyor. Bu durum, uygulanan politikaların sade vatandaşta rahatlama yaratmadığını ortaya koyuyor. 
 
Yüksek işsizlik oranları da ekonomik modelin demode olduğunun bir göstergesi. "Emek Yoğun sektörleri merkeze aldık" söylemi hep ortada, işsizlik rakamları ise eylemde hata yapıldığını açıkça gösteriyor. Uygulanan ekonomik politikalar kayıt dışı istihdamı da artırdığı için mesele  büyüyecek gibi gözüküyor.
 
İşin doğrusu Türkiye lüzumundan fazla siyaset konuştuğu için sıkıntı yaşıyor. Bu hafta piyasaya çıkacak olan "Olaylarla Türkiye Ekonomisi" kitabında bu durumu ciddiyetle analiz ettik. Sayfaları çevirirken Tarımdan Sanayiye, Bankacılıktan Tüketime kadar alınan hatalı kararların bir süre sonra unutulduğu ve bu yüzden birçok kez tekrarlandığını göreceksiniz. Dolayısıyla ortaya çıkan sonuç sizi artık şaşırtmayacak. Fakat epeyce düşündüreceğine eminim. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.