Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
"Uzmanlar Dolar/TL'de daha da düşüş bekliyor". Bu cümleyi dün sabah bir haber sitesinde okudum. Gülümsedim. Çünkü "uzman" kelimesi oldukça iddialı bir kelime. Eğer "uzmanlar" konuşuyorsa dedikleri çıkmalı. 
 
Ama çıkmıyor. Önemli değil, çünkü kimse yanlış öngörülerinden dolayı sorumlu tutulmuyor. Haber ve yorum bombardımanı içinde doğru konuşanla yanlış konuşanın farkı kalmıyor. Dün olduğu gibi. Uzmanların düşüş beklediği Dolar/TL neredeyse %2 yükseliverdi. Demek ki, "uzman görüşü" diye lanse edilen görüşleri iskontolu dinlemek gerekiyor.
 
Brexit'e bir göz atalım: Oylaması Parlamento'da yapıldıktan sonra çalışmalarına başlanan İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin, hayli detaylı bir çalışma olduğu iyice anlaşılıyor. Çünkü çıkış ile ilgili anlaşma taslağı tekrar Parlamento'ya gelecek. En son da Kraliçe'nin onayına sunulacak. Hala Brexit oylamasındaki yanlışlıktan geri dönüleceğine dair umutlarımı koruyorum. 
 
Son olarak FED'e bakalım: Bir çok kuruluş Fed'İn bu yıl 3 adet faiz artışında bulunacağını söylüyor. Bu şartlar altında Euro/Dolar paritesinde yükseliş beklemek mümkün değil. ECB daha uzun süre düşük faiz politikasına devam edecekmiş gibi gözüküyor. 
 
Yukarıdaki sebeplerin ışığında dünya yeni huzursuzluklara doğru koşarken, Doların bu yıl % 5-10 daha değer kazanacığına dair görüşler ağır basmaya başlıyor. Trump ne derse desin.


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.