Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftaya yine hızlı başladık. Varlık Fonu'nun oluşturulmasından sonra, yönetimi de belirlendi ve Milli Piyango'nun devrinden sonra, Türkiye Cumhuriyeti''nin en önemli kuruluşlarının kamu payları da fona devredildi. Bundan sonraki süreçte elde edilen fonların hangi alanlarda değerlendirileceğini takip edeceğiz.
 
Geçen hafta Dolar/TL'de ciddi bir gerileme yaşandı. Haftaya da 3.70'i ile başlıyoruz. BIST'ın Cuma günü yükselmesini Gösterge Tahvilin Faizindeki yükselişle beraber değerlendirdiğimizde, üzerine de kur hareketlerini eklediğimizde, anlamlı bir sonuç çıkmıyor. Anlaşılan şu ki, piyasaları biraz daha fazla seyredip kapsamlı bir analiz yapmak gerekecek. 
 
Petrol ve Altın fiyatlarının az da olsa toparlandığını görüyoruz. Trump'ın ve Kurmaylarının "Dolar'ın değeri çok yüksek" ve "Euro'nun değeri suni olarak düşürülüyor" tarzındaki açıklamaları sebebiyle ortaya çıkan kafa karışıklığından Altın ziyadesiyle yararlandı.  Dolaysıyla, Türkiye'deki Altın yatırımcıları, Dolar/TL'nin gerilemesine rağmen, TL bazında kayba uğramadılar pek. 
 
Cuma günü açıklanan enflasyon oranlarından bahsetmek gerekiyor elbette: Beklenenden oldukça yüksek çıkan rakamlar önümüzdeki aylarda Türkiye'de çift haneli enflasyon görme olasılığımızı maalesef artırmış bulunuyor. Bu durum özellikle S&P'nin Türkiye'yi negatif izlemeye almasından hemen sonra geldiği için, beni düşündürdü. 
 
Ancak yukarıda belirttiğim gibi, Sermaye Piyasaları çok fazla önemsemedi bu gelişmeyi. Bir tek faizlerin yükseldiğini gördük. Bu hafta piyasayı çok yakından takip etmek gerekiyor. Bilmece gibi gelen işlemlerin ipuçlarını yakalamayı umuyorum. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.