Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
"Neler oluyor ?". Herkes bunu soruyor. 
 
Birşey olduğu yok aslında. Fitch kararı beklendiği gibi geldi. Korkulan olmadı. Sadece bir kademe notu kırıldı Türkiye'nin. Artık tamamen sıcak paranın ilgi alanına girdi. Dolayısıyla BIST'teki, Dolar/TL'deki ve gösterge tahvilin faizindeki hareketleri normal karşılamak lazım. 
 
Gerçeği kabul etmek lazım. Türkiye gibi büyük felaketlerden çıkıp ayakta durmayı başarmış, finans sistemi düzgün işleyen, günlük hayatın güçlü bir şekilde aktığı bir ülkenin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirilmişse, meseleye farklı açılardan bakmak gerek.
 
Türkiye'nin kredi notunun düşük seviyelerde olduğu zamanlarda, sermaye piyasalarından ciddi kazançlar sağlandığına şahit oldum. Sonra kredi notu yükseldi ve ülkeye sermaye gelmeye başladı. Peki,  özel şirketlerin eskisine göre daha rahat bulduğu dış kaynak 2023 yılının hedeflerine uygun şekilde kullanıldı mı ? Hayır kullanılmadı. 
 
Sanayiciler ve İşadamları ellerindeki kaynaklarla 20. yüzyılın sektörlerine devam ettiler, birçok fabrika sahibi de gayri menkul zengini olmayı tercih ederek tarih sahnesinden çekildi. Kamu alabildiğine harcayıp vergilerle bütçeyi denkleştirmeye çalışırken, bunun sonucu olan tasarruf erozyonu firmaları dış kaynak aramaya itti. Ancak dış kaynak ve döviz ile borçlanma o kadar kolay sağlanıyordu ki, bunların yaratacağı risklerle ilgili herhangi bir adım atılmadı. 
 
Özetle, böyle bir büyümeye eğitim, kültür ve alt yapı açısından hazır değildi Türkiye. Çünkü para kazanmayı evrensel değerlerin üzerinde tutan nesillerle buralara gelmişti. "Çocuğu ticarette deneriz, başaramazsa okula yollarız" gibi sözleri sarf eden muteber işadamlarımız vardı. Eğitimi hor gören, eğitimliyi hor gören anlayış giderek yayıldı. Ne de olsa zengin olmak için eğitime gerek yoktu. "Zenginsen her zaman haklısın" diyen insanlar hala etrafımızda. 
 
"Neler oluyor ?" diye hala soranlar için kısa bir özet geçtim. 150 yıl önce söylenmiş bir sözü hatırlatayım. "Beşeri Sermayenin kalitesi artmadıkça, fiziki sermaye artsa bile, verim düşer".  Bu kadar basit bir gerçeği görmezden gelerek yaşadık. İyi günleri doğru yönetemedik. Şimdi kötü günleri, herkesin bildiği tanıdığı ve tecrübe ettiği efsanevi dayanışmamız ve sabırımızla atlatacağız. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.