Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Önce S&P görünümü negatife aldı, sonra da Fitch kredi notunu kırdı Cuma günü. Ancak, "Fitch Türkiye'nin görünümünü negatiften durağana çevirdi" diye duruyan da vardı tabii. Notu kırmadan önce görünümü negatife alan Fitch, kırdıktan sonra da negatife alsaydı zaten durum vahim olurdu. O zaman "yakın gelecekte bir daha kırabilirim" anlamına gelirdi.
 
Onun yerine notu kırdı ve "şimdilik izliyorum" diye mesaj verdi. Piyasalar kapandıktan sonra açıklandığı için, Dolar/TL'de önemli bir değişiklik olmadı. Sabah itibarıyla durum pek farklı değil. Asya Piyasalarının açılmasıyla beraber Dolar/TL yönünü bulmaya başladı diyebiliriz. 
 
S&P' nin Türkiye'nin görünümünü negatife alması ise "bir kere daha not kırabilirim" anlamına geliyor. Bunları yazmamın sebebi şu: Bu tip açıklamaları ya kale almıyor bazı kesimler, ya da olduğundan daha kötü gösteriyor. Özetle Türkiye'nin başta siyasi olmak üzere farklı alanlardaki riskleri ortadan kaldırması bekleniyor. Ekonomik aktivite ile ilgili endişelerden daha önce, politik endişeler bu kurumların değerlendirmelerinde ön sırayı alıyor. 
 
Dünyanın diğer ucunda Trump, kendi bildiği yolda yürümeye devam ediyor. Meksika sınırına duvar örülmesi kararından sonra bir de göçmenler için aldığı kararla ortalığı karışırdı. Ancak bunların ABD piyasalarına etkisi fazla olmasa da, küresel piyasalarda gerginliği  artırıyor. Türkiye ile ilgili şunu demem lazım: Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en kısa zamanda görüşmesi gerekiyor. 
 
Böylece, 15 Temmuz'daki darbe girişimi dahil bir çok konuya açıklık gelmiş olacak. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.