Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftanın son işlem gününe girerken, dövizdeki hareketlilik gözden kaçmıyor. Ancak BIST'in yükselişi kafalarda soru işareti yarattı.
 
Dün sosyal medyada ve televizyonlarda "Fitch pas geçer mi ?" veya "Fitch not düşürmezse ne olur" şeklinde tartışmalara şahit olduk. Eğer bu söylenenler doğru çıkarsa, iki gündür Dolar/TL'deki harekete bakarak şunu net olarak söyleyebilirim.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "dövizde manipülasyon yapılıyor" sözü doğrulanır. Çünkü bu derecede bir döviz dalgalanmasını başka türlü açıklamak mümkün değil. Dediğim gibi eğer Fitch Türkiye'nin kredi notuna dokunmazsa son iki gün gerçekleştirilen döviz işlemlerinin kimin yaptığını sorgulamak gerekir. Not kırılırsa problem yok, beklenen sonuç çıktığı için bu dalgalanmayı normal karşılamak gerekir. 
 
Trump yeni bir tartışma daha başlattı. "Suriye'de güvenli bölge". Gün geçmiyor ki, dünyanın her tarafını ayağa kaldırcak bir açıklama yapmasın. Bu sefer de Rusya, Türkiye ve İran'dan bu söyleme çeşitli cevaplar geldi. Anlaşılan şu ki, TRUMP siylediklerinin yarısını bile yapmaya çalışsa, dertler ikiye katlanacak.
 
Konumuza geri dönelim: Bugün heyecanla beklenen Fitch açıklaması olacak. Piyasalar kapandıktan sonra açıklamanın yapılması bekleniyor. Bu sebeple BIST'ten çok Dolar/TL ve gösterge tahvildeki harekete bakmakta fayda var diye düşünüyorum. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.