Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Dün akşam üstü Dolar/TL'de ciddi bir hareketlilik oldu. Herkes Merkez Bankası'nın Salı günkü kararının piyasaları memnun etmemesine yordu bu gelişmeyi. Ben aynı kanaatte değilim. 
 
Büyük ihtimalle Fitch'in Türkiye ile ilgili Cuma günü açıklayacak kararının ayrıntıları sızmış olabilir. Fitch'in kredi notunu kıracağı kesin ama mesele şu: Kaç kademe kıracak ? Türkiye'nin kredi notu Rusya'nın notunun altına düşecek mi ?
 
Eğer tek kademe düşürürse sorun yok. Ancak, iki ya da daha fazla kademe düşürürse işle karışır. Cuma günü açıklanacak olan kararın bazı detaylarına ulaşan var mı bilmiyorum. Ancak, piyasada bir huzursuzluk olduğu ortada. 
 
Tüm bunlar olup biterken, Trump boş durmuyor. Şimdi de Meksika sınırına duvar örmeye karar verdi. Sanıyorum ABD'nin "özgür dünya" için önemli bir güvence olduğunu söylememişler ona. Belki de Thomas Jefferson'un 1800 yılında Başkan seçildiğinde ettiği yemini bilmiyor. "İnsan aklının önünde kim bir tiran gibi dikilecek, bu ülke onun ebediyyen düşmanı olacak".
 
Hak ve Özgürlüklerin, Demokrasinin, sanatın, müziğin, popüler kültürün, bilimin, sporun en nadide örneklerini sergileyen bir ülkeyi içine kapatmak ne kadar doğru bir davranıştır, kararı size bırakıyorum. ABD Steve Jobs gibi göçmenlerin sayesinde bugün dünyanın en güçlü ülkesi oldu. Kapıları kapamadığı için teknoloji ve bilimde ilerledi. Sadece Cowboy müziği ile değil, Afrika, Latin Amerika, Arap, Türk, Hint, Çin, Japon, Rus ve Avrupa kültürlerinin karışımıyla yükseldi. Eğer Ay'a gidebilmişse, Avrupalı Bilim Adamlarıyla başardı. Sporda başarıyı genelde Afrika kökenli sporcularla elde ediyor. Teknolojide ise Sırp Kökenli Tesla'dan başlayarak daha birçok muazzam örnek verebilirim. Atlantic Records'un kurucusu olan Ahmet Ertegün bir başka harika örnek. 
 
Sanıyorum, zaman Madonna gibi sanatçıları haklı çıkaracak. Trump sadece ABD'nin değil, dünyanın başına gelmiş en ciddi felaketlerden biri olabilir. Böyle bir insanın Başkanlığa seçilmiş olması Amerikan Siyasal Sistemi'nin ciddi olarak analiz edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.