Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim: Merkez Bankası hemen hemen doğru adımları attı.
 
"Hemen hemen" dememin sebebi şu. Birincisi kim ne derse desin 75 baz puanlık artış bile fazlaydı. Öyle 150 baz puan ya da daha fazla artış bekleyenlerin, finans piyasası ile ilgili fazla bilgi sahibi olmadıkları ortada. Banka ve Banka Harici Finans Kurumlarının bilançolarını baş aşağı çevirecek bir radikal faiz artışının ne yeri ne de zamanı. 
 
Faiz koridorunun üst bandını 75 baz puan yukarı çıkardıktan sonra TCMB'nin yaptığı açıklama da "hemen hemen" uygundu. Bana göre "önümüzdeki aylarda kademeli faiz artışı yapabiliriz" deseydi daha iyidi. Yine de üstü örtülü şekilde ima etti diyebilirim.
 
Dolar/TL'nin yükselmesini bu hamleler önleyemez ama, dalgalanmanın şiddetini düşürür. Düşürdü de zaten. Peki Merkez Bankası açıklamasını nasıl tercüme edelim ?
 
TCMB diyor ki: Enflasyon'u normalde üç faktör körüklüyor. Talep, Gıda Fiyatları ve Döviz Kurları. Talep cephesinde bir kıpırdanma yok. Ancak gıda fiyatları ve özellikle tarımsal mallarda haraket çok. Döviz kurları ise malum. 
 
"Gıdaya müdahale etmem imkansız, döviz kurlarına ise sınırlı müdahale gücüm var. Bu yüzden kırılgan talebin bir anda dirilmesini önlemek için faizleri düşük tutmayacağım" diyor özetle. Büyüme konusunda tedirginlik var tabii. Bu yüzden radikal faiz artışı yapmaktan çekindi. 
 
Siyaset Cephesinden bu karara sert tepki gelmedi. TL'yi sıkıştırarak döviz satın alınmasını önlemek mümkün değil zaten. Dolayısıyla giderek azalması beklenen parasal kaynakların fiyatı olan faizi piyasa şartlarına yaklaştırmak için atılan bu adım aşağı yukarı herkes tarafından benimsendi. 
 
Türkiye'de herhangi bir mevduat-kredi işlemi olmayan yabancı finans kuruluşlarının analistlerini dikkate almıyorum. Çünkü bilgisayar ekranına bakarak yorum yapıyorlar. Zaten böyle yaptıkları için ABD'de 2008 Krizi baş gösterdi. "Halbuki herşey güzel gidiyordu" dediklerini hatırlıyorum. Aynı kişiler bugün de uzaktan bakarak yorum yapıyorlar. 
 
Özetle, Türkiye'de faaliyette olan yabancı kuruluşların analistlerini dikkate alıyorum. Sadece tabelası olanları değil. Kusura bakmasınlar. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.