Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Ve Trump hızlı başladı. Önce ABD'nin Trans Pasifik Ticaret Anlaşmasından çekilme kararını imzaladı. Sonra da Orta Doğu'da yepyeni bir tartışma başlattı. İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşınmasına karar verdiklerini açıkladı. 
 
Attığı bu iki adım ile birlikte tansiyonu iyice yükseltti. Dün Beyaz Saray'daki basın toplantısında, gazetecilerin ısrarlı sorularına kurmayların cevap vermekten kaçındığı gözlerden kaçmadı. "Büyükelçiliğin Kudüs'e taşınmasının ne gibi bir stratejik faydası var ?" sorusunun özellikle cevapsız bırakıldığına şahit oldum. 
 
Beyaz Saray Sözcüsü daha çok Trump ile ilgili medyada çıkan bazı haberlere cevap vermekle vakit geçirdi. Dünyanın her tarafından gelen gazeteciler ABD'nin ticaret savaşlarının başlatması üzerine sorular sordu. Cevaplar oldukça popüler tarzdaydı. Daha çok seçim meydanlarında sarf edilenlere benziyordu. Çin ve Tayvan ile ilgili sorular da soruldu. Tam olarak cevap verilmedi. "Madem Trans Pasifik Anlaşması kadük oldu, şimdi ne yapacaksınız ?" sorusuna da tam olarak cevap verilmedi. 
 
Anlaşılan şu ki, Trump attığı adımlarla ilgili doyurucu açıklamalar yapmadan yola devam edecek. Ne kadar detay verirse o kadar "tahmin edilebilir" olacağını düşünüyor olabilir. Demek ki, önce yapacak sonra tartıştıracak. Öyle gözüküyor.
 
Bugün Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklanacak. Tahminler havada uçuşuyor. Yabancı kuruluşlar daha önce 100-150 baz puan civarında tuttukları faiz artış tahminini 75 baz puana kadar geri çektiler. Ben 50 baz puanlık tahminimi değiştirmiyorum. Tek bir şartla. Merkez Bankası böyle bir açıklamanın ardından "faizler yükselmeye devam edebilir" derse.
 
Eğer 75-150 baz puanlık bir artış yapıp, bunu yeterli gördüğünü belirten bir açıklama yaparsa, sanıyorum piyasalarda sert rüzgarlar esecek. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.