Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Geçen hafta Merkez Bankası'nın "carry trade" yaratan ortamı düzelterek attığı adımları dikkatle izledik. Dolar/TL'nin hızlı yükselişinin ardından hızlı düşüşünü de seyrettik. Peki düşüş devam eder mi ? Önemli soru bu.
 
Uyguladığı para politikasının Dolar/TL'nin hızlı yükselişine destek verdiğini Merkez Bankası'nın anlaması uzun sürse de yanlıştan döndü. Doğrudur. Ancak yükselişin sebebi ekonomik değil. Ekonomik olmadığı için, ekonomik önlemlerle de kur hareketlerini sakinleştirmek çok mümkün değil.
 
Dolayısıyla daha önce 3.50'den 3.39'a kadar gevşediği gibi, 3.94'ten  3.72'ye kadar gevşemesini bu şekilde değerlendirmek mümkün. İşin doğrusu 4.00 seviyesine doğru sakinleşmesini beklediğimiz Dolar/TL'nin yükselişine müdahale edilmesi, belki de zirvenin daha yüksek seviyelere taşınması sonucunu doğuracak. Bilemeyiz. 
 
Geçmişte Dolar/TL'nin  kısa süreli duraksamaların ardından yükselişe devam ettiğine şahit olduk. Düşük seviyede kaldığı zamanlarda ise Türkiye'ye ciddi miktarda yabancı sermaye girişi oluyordu. Politik ortamda rahatsızlık da yoktu. Yani TL'nin istikrarı için yabancı sermaye girişine ve sakin bir iç-dış politik ortama gerek var. 
 
Dolayısıyla, döviz kurlarının sakinleşmesi için gereken, Merkez Bankası'nın veya başka düzenleyici otoritelerin atacağı adımlardan çok, içi ve dış politikanın sakinleşmesidir. Ancak Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığının mal ve hizmetler üzerine sürekli yeni vergiler koymaları, iç ve dış politika sakinleşene kadar geçecek sürede toplumu daha fazla huzursuz edecek gibi gözüküyor. 
 
Mutlaka her iki bakanlığın yerli ve yabancı  yatırımcıları, vatandaşları ve siyaseti zora sokan bu adımlarıdan vaz geçmeleri gerekiyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.