Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Bir gün içinde o kadar çok gelişme oldu ki, rapora sığması için kısa kısa bahsedeceğim.
 
Öncelikle sabah piyasalar MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde gergin başladı. Gün içinde piyasalar dengelenmeye başlarken, akşam üzeri Standart & Poor's  bir açıklama yaparak dengeleri bozdu.
 
Türkiye ile uzun zamandır bir sözleşmesi olmayan ve diğer kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" seviyeye çıkarmışken buna muhalefet ederek karşı duran Standart & Poor's, "yangından mal kaçırır" gibi bir karar aldı. Notu düşürmekle kalmadı,  "görünüm negatif"  diyerek bir başka indirim için hazırlandığını gösterdi. 
 
Açıkçası kredibilitesi giderek azalan kredi derecelendirme kuruluşlarının, Türkiye'ye karşı düzenlenen bu menfur saldırıdan hemen sonra, durumu kötüleştirmek için acele etmeleri de aklımda bir soru işareti olarak kaldı. Bunu belirtmeliyim.
 
Elbette bu durum Dolar/TL'nin sert şekilde yükselmesine yol açtı. Pazartesi günü 2.92'ye kadar gerileyen kur, dün gece 3.09 seviyesine kadar yükseldi. 
 
Gece yarısına çok az kala Cumhurbaşkanı Erdoğan, MGK ve Bakanlar Kurulu'nda alınmış kararları açıkladı. Buna göre Türkiye'de 3 ay süreyle Olağanüstü Hal ilan edilmiş oldu. Cumhurbaşkanı bu kararı açıklarken demokrasiden ve piyasa ekonomisinden uzaklaşılmayacağını tam tersine bunları korumak için bu kararı aldıklarının altını çizdi. 
 
Tüm bu gelişmelerin sonunda devletin içine sızmış olan mihrakların temizlenmesi devam ederken, piyasalarda dalgalanmaların olacağını söylemek zor değil. Ancak, bu derecede bir tehlikeyi atlatmışken Döviz Kurlarının ve faizin yükselmesi ya da Borsanın düşmesi en son düşüneceğimiz konu olmalı. 
 
Hepsinden önemlisi şu: Ödeme mekanizması ve para-kredi akışının sorunsuz çalışması. Finansal Piyasaların gösterdiği soğukkanlılık, Türkiye Ekonomisinin gücünü ortaya koyuyor desem yanlış olmayacaktır. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.