Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Ayrıntılar ortaya çıktıkça hem Türkiye hem de bölgenin ne kadar büyük bir tehlikeden kurtulduğunu anlamak mümkün olabiliyor.
 
Kalkışmanın başarısız olacağının anlaşılmasından hemen sonra bana telefonla ulaşanlar "kesinlikle çok amatörce" şeklinde bir önermede bulunduklarında cevabım oldukça net oldu: "Hayır, son derece detaylı ve zalimce düşünülmüş bir kalkışma bu".
 
Askerlik hizmetini Milli Savunma Bakanlığı F-16 Dairesinde yapmış biri olarak, içinde uçaklar, tanker uçaklar, tanklar ve helikopterlerin olduğu bir harekatın basit bir planlamayla olmayacağını söylemeliyim. Bundan başka milletinin üzerine mermi atacak kadar gözü dönmüşlük içinde olanların, herşeyi göze almış olduklarını da söylemek lazım.
 
Dolayısıyla, kalkışmanın planlanandan erken uygulanması ve bir avuç kahraman insanın bu plana uymak istemeyip bu gözü dönmüşleri önlemesi sayesinde kurtulduk diyebiliriz. Bu menfur olayın sonuçlarını daha uzun süre konuşmaya devam edeceğiz.
 
Tüm bunların farkında olunca, dün piyasalarda olan bitenlerin doğal olarak karşılanması gerekir diye düşünüyorum. Yine de beklediğimden farklı bir piyasa buldum diyebilirim. BIST'teki düşüşü doğal karşılıyorum ancak Dolar/TL'de beklenenin aksi oldu. Herkes önce yükseliş sonra düşüş beklerken, sabah açılışta düştü sonra da yükselmeye başladı. 
 
Dolayısıyla, bugün piyasaya daha dikkatli şekilde bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum. ABD'nin Türkiye ile uçuşları askıya alma kararını kaldırması önemli ve olumlu bir haber. Ancak suçlu iadesi konusundaki gelişmeleri yakından takip etmek gerekiyor. Bir de kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'deki gelişmeler neticesinde, kredi notunu gözden geçirmeleri ihtimali ortaya çıktı.
 
Hal böyleyken, tasarruflara sahip çıkmanın önemli bir iştigal olduğunu unutmadan, acele ve ani tepkilerden uzak durmak gerektiğinin altını çizmek istiyorum. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.