Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Her şeyi yaşadık. Bir bu eksikti. Başarısız bir darbe girişimini geride bırakmaya çalışan Türkiye'de yeni işlem haftası başlıyor. 
 
Dolar/TL ile ilgili sert yükselişler bekleyenler vardı.. Ancak hem Merkez Bankası hem de düzenleyici otoriteler spekülatif atakları yakınen gözlemeye, gerekirse de müdahale etmeye karar verdiler. Bunu belirtelim. Sabahın ilk saatlerinden itibaren de Dolar/TL'de nispeten sakin bir görünüm var.
 
Cuma gecesi yaşanan panik ve gerginlik bu sabah itibarıyla yerini sakinleşmeye bırakmış gözüküyor. Borsa İstanbul dahil Türkiye'nin çeşitli  "operasyon merkezlerini" ele geçirmeye çalışan ama başarısız olan mihrakların bıraktığı izleri gördük. Açıkçası Türkiye büyük bir tehlike atlattı. Sakinleşirken, bu kötü tecrübenin neden başımıza geldiğini düşünmemiz gerekiyor.
 
Dışardan bakan için televizyonlarla yansıyan görüntüler elbette tuhaf. Fransa'daki terör saldırısından hemen sonra Türkiye'de uçak, helikopter, tank ve tanker uçakların dahil olduğu bir "kalkışma" hadisesinin hafife alınacak bir hali yok. Bu hadise hepimiz çok üzdü ve öfkelendirdi. Yine de dediğim gibi, bu durumu enine boyuna analiz etmemiz gerek.
 
Başarısız darbe girişiminden sonra, ABD ile ortaya  çıkan sürtüşmenim bir süre deha devam edeceği açık. ABD ile Türkiye arasında yapılacak uçuşların bir süre yasaklanması da bu gerginliğin bir başka boyutu oldu.  Piyasaların orta vadede dikkate alacağı konu bu olacak. ABD seçimlerine kadar bu konunun bir uzlaşmayla bitmesi gerekiyor. Aksi taktirde piyasalar iyice gerilecektir.
 
Bu sabah "TL'yi koruyalım" diye Dolar satmak yerine, spekülatif ataklara katılmadan sessizce seyretmek en mantıklısı. Eğer Dolar/TL hızla yükselirse, "anlamsız" seviyelerden Dolar satın almak hem ülke hem de şahsi portföyler için doğru olmayacaktır.
 
Bu sabah son derece dikkatli bir şekilde, Merkez Bankası ve Bankaların hamlelerini seyredip, ona göre karar vermek gerekiyor. Acele etmeyin ve akılcı olun. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.