Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
İngiltere'nin kısa bir süre içinde Başbakan ataması, büyüme ihtimali olan bazı risklerin şu an için önüne geçmiş gibi gözüküyor. Ancak sert düşüşten sonra toparlanmaya çalışan Sterlin'in Dolar karşısında tekrar yalpaladığını görüyoruz.
 
Diğer taraftan ABD Ekonomisi'nin ağır ama kararlı şekilde iyileşmeye başlaması Fed ile ilgili görüşlerin çeşitlenmesini sağlıyor. Komite Temmuz sonunda toplanacağı için, tartışmalar ısınarak devam edecek.
 
Bugün TCMB'den gelen açıklamalar, gelecek hafta 50 baz puanlık bir indirimin zemin yoklaması niteliğindeydi. Fed'in Temmuz Ayında faiz yükseltmeyeceği konusunda emin olsun ya da olmasın, TCMB'nin faiz düşürme ihtimali oldukça yüksek. Ayrıca enflasyonun yüksek seyretmesi "reel faiz sıfır olmalı" taraftarlarının daha fazla beklemesini önleyecek gibi gözüküyor. 
 
Enflasyon düşmeye devam ederken, Merkez Bankası'nın her ay 50 baz puan indirmesi içinde bulunduğumuz konjonktürde tuhaf olarak nitelendirilecektir. Dolayısıyla enflasyon oranlarının % 7.5 civarında seyretmesi, faiz koridorunu % 9'a indiren TCMB'ye Eylüle kadar 3 tane daha 50 baz puanlık indirim yapması için imkan sağlar. Elbette bu yüzeysel bir bakış açısı.
 
Çünkü doğru olan bugünden bir yıl sonraki beklenti enflasyon ile bugünden bir yıl boyunca geçerli olacak faizin kıyaslanmasıdır. Tabii bu doğru bir yaklaşım olsa da karışık bir hesap. Dolayısıyla Ankara ve Piyasalar, açıklanan enflasyonla piyasadaki faizleri karşılaştırmayı uygun buluyor. Pratik ama yanlış bir yaklaşım.
 
Tabii takvime de bakmak lazım. Eğer bu ay Fed bir adım atmazsa, ilk toplantısı 20-21 Eylül'de olacak. Merkez Bankası ise 22 Eylül'de Para Politikası Kurulu'nu toplayacak. Yani Temmuz ve Ağustos'ta iki adet 50 baz puan kesin gibi. Ancak üçüncü indirim için Fed'in kararına göre Merkez Bankası'nın 24 saat düşünme vakti olacak. 
 
Özetle, enflasyonun Haziran ayında yükselmesi TCMB'nin faiz düşürme adımlarını durdurmayacak gibi gözüküyor. Hatta bu seviyede kalması Merkez Bankası'nın işini kolaylaştırıyor. Yine de gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var. 
 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.