Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Artık Fed üyelerinden başlayarak Finans Kurumlarındaki uzmanlara kadar herkes Temmuz'u "ideal faiz artışı zamanı" olarak gösteriyor. Beklentiler de böylece şekillenmeye başladı. 
 
Bu yorumların üzerine TCMB'nin enflasyon raporundaki olumlu ifadeler, Türkiye'de fonlama maliyetinin dünkü raporda belirttiğim gibi en az 50 baz puan daha inebileceğini bizlere gösterdi. Eğer önümüzdeki 10-15 günlük süreçte ABD'den hepimizi şaşırtacak "fevkalade olumlu" veriler açıklanmazsa Fed'in aşağı yukarı ne yapacağı anlaşıldı. Yine de temkinli olmakta fayda var.
 
"Kademeli faiz artışı için ortam uygun" diyorsa Yellen ve Fed Üyeleri, bu konuyu iyice analiz etmek lazım. Bu yıl sadece iki kez faiz artışı yapılırsa buna "kademeli" demek doğru olmaz. "2017'nin ortasına kadar faizler kademeli olarak yükselecek" deniyorsa, o zaman bu ifadenin içini doldurmak mümkün. O zaman her adımda 25 baz puanlık artışlarla Yellen'in daha önce sinyalini verdiği seviyelere yükselmek makul olabilir. 
 
Yine de hatırlatmakta fayda görüyorum: Faiz artışı ne kadar gecikirse, artışlar o kadar yüksek olacak. Yani 25 baz puanlık artışlar değil, 50 baz puanlık artışlar başlayacak. Bu durumda dengeler daha çabuk ve sert değişecek.
 
Şimdi yukarıda anlattıklarımın üzerine, iç ve dış siyasetteki gelişmeleri, küresel ve iç pazardaki kırılganlıkları da ekleyerek  düşünelim. BIST'in yükselmesi, Dolar/TL'nin gevşemesi, kredi faizlerinin düşmesi, likiditenin artması için  ne yapılması lazım ? En basit şekilde cevaplayalım: "Ülkeye istikrarlı para girişi lazım".
 
Dünyada likidite konusunda endişeler artarken, bir ülkeye para girişinin olması için, normal zamanlardan daha fazla çaba sarf etmek, normal zamanlarda "ayrıntı" olarak düşünülenleri süratle çözmek, dış ticaret rejimini çağdaş şekilde kurgulamak, vergi ile ilgili yaklaşımları gözden geçirmek gerektiği ortada. Bunları yapabilmek için yeni bir büyüme modeli, böyle bir model için de yepyeni bir felsefe gerekiyor. Gerisini siz tamamlayın. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.