Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Sanki gündem yoğun değilmiş gibi bir de Alman Parlamentosundan Türkiye'yi rencide edecek bir karar çıktı.Aslında bu karar Türkiye'nin aleyhine gibi gözükse de, perde arkasında değişik bir hesap var gibi.
 
Şöyle bir hatırlarsak: Merkel'in son genel seçimlerdeki başarısı herkesi şaşırtmıştı. Bu süreçte partisi pozisyonunu ile önce müzakere etmiş, sonra sözü geçen parti üyelerinin ciddi muhalefetine rağmen Genel Başkanlığa devam etmiş ve doğal olarak seçimlere bu şekilde girmişti. 
 
Aradan geçen zaman seçimlerdeki başarının konjonktürel olduğuna dair söylemleri haklı çıkardı ve Merkel kamuoyu yoklamalarında baş aşağı gitmeye başladı. Avrupa'da da kendisine karşı ciddi bir muhalafet oluştu. Bunun birçok sebebi var. Ayrıntıya girmeyeceğim.
 
Merkel bu sebeple son bir yıldır Almanya ya da Avrupa ile ilgili her sorunda "ben hallederim" çıkışları yapıyor. Avrupalıların korkulu rüyası olan mülteci meselesinde de aynı şeyi yaptı. Sorunu halletmek adına Türkiye'ye 3 Milyar Euro kaynak sağlanması ve üzerine de "vizesiz dolaşım anlaşması" çalışmalarında başı çeken isim oldu.
 
Türkiye'de  bir önceki hükümet zamanında başlatılmış olan bu çalışmalar heyecan uyandırsa da, çok geçmeden büyük bir hayal kırıklığına dönüştü. Söz verilen kaynak çeşitli sebeplerden dolayı kesildiği gibi, vizesiz dolaşım anlaşması yokuşa sürüldü. Dolayısıyla Merkel'in bir yıldır Avrupa ve Türkiye'yi ikna etmek için yaptığı turlar beyhude hale geldi.
 
Merkel'in siyasi olarak silinişini sağlayacak son hareket Türkiye'yi ve Almanya'daki 3 Milyon Türkü kızdıracak bir hamleydi. O da dün gerçekleşti. Bu hamle Alman Hükümetinden değil Alman Parlamentosundan geldiği için de anlamlı. 
 
Türkiye'nin duygusal tepki vereceği ve Mülteci Anlaşmasını feshedeceği bekleniyor besbelli. Böylece hem Merkel başarısız ilan edilecek hem AB ülkeleri kalan 2.5 Milyar Euro'yu ödemekten kurtulacaklar, hem de Türkiye yüzünü tekrar doğuya doğru cevirecek. Bu şartlar altında Türkiye'nin zaten şartlarından hoşnut olmadığı bir anlaşmayı feshetmesinden daha doğal ne olabilir ?
 
Ancak siyaset tehditleri fırsata çevirme bilimidir. Buradaki fırsatın ne olduğuna Türkiye karar verecek. Mesela, Merkel'İn siyaseten geleceği olup olmadığını analiz edecek. Özetle, ona mı yoksa Almanya'nın muhtemel yeni siyasi aktörlerine mi destek verip vermeyeceğinin hesabını yapacak. Belki de bu sebeple Türkiye tarafı "kararın tam metni gelsin de bir bakalım" dedi. Maksat düşünmek için zaman kazanmak olabilir
 
Bu arada yeni diplomasinin kimin kime ne kadar muhtaç olduğu üzerine tasarlanacağı açık. Bu sebeple dün geceden itibaren hem Merkel'İn hem de onu silmek isteyen aktörlerin son durum ile ilgili Türkiye tarafına ulaşmaya çalıştığını düşünmek komplo teorisi üretmek olmayacaktır. 
 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.