Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Haftaya başlarken, BIST ve Dolar/TL'de yaşanan 1 haftalık pozitif havanın sona erdiğini görüyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi, işlerin düzelmesi için birçok faktörün yan yana gelmesi gerekiyor.
 
Fed'in Haziran'da olmasa bile Temmuz'da faiz artırma ihtimali çok yüksek. Diğer taraftan küresel büyüme beklentilerinin geriye doğru revize edildiğini görüyoruz. Dünya Ticaretinde de beklentiler olumlu değil. Miktar bazında artış garanti değil ama değer bazında gerileme kesin gibi. Yani aynı ciroyu elde etmek için daha fazla mal satmak zorunda herkes. Çünkü talep nazlanıyor.
 
Şimdi Türkiye'ye dönelim:  Fed faizleri artırırken, TCMB'nin faizleri düşürmesi gündemde olduğu gergin bir bekleyiş var. Enflasyonla ilgili tereddütler devam ediyor. Büyüme oranı beklenti doğrultusunda gerçekleşse bile, katma değer konusunda ümit vermiyor. Cari Açık pek de istenmeyen sebeplerle düşüyor. Turizm gelirleri konusunda endişe var. Siyasette ise sular durulmuyor.
 
Aslında şu gerçeği de kabul etmek lazım. Türkiye'de herşey saat gibi işleseydi bile, Dünya'da işler kötü giderken pek bir faydası olmazdı. Bundan başka dış kaynak ihtiyacı duyan Türkiye'nin, küresel piyasalarda problem varken kendini ortamdan soyutlaması zor. Dış şoklara karşı giderek hassas hale gelmiş olan ekonominin siyasi gündem sebebiyle "yapılacak işler" listesinde gerilerde kaldığını da görüyoruz.
 
Hal böyleyken, Dolar/TL'nin gerilemesi ve BIST'in bir ralli yapması şu an yaşadığımız şartlar altında pek mümkün gözükmüyor. BIST'te yükselişler satış fırsatı, Dolar/TL'de düşüşler alış fırsatı olarak değerlendirilmeye devam edecek. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.