Prof. Dr. Emre Alkin Yorumluyor
Fed üyelerinin ard arda gelen açıklamaları piyasalara yön vermeye başladı. Bundan bir ay önce "Fed Haziran'da faiz artırmaz" diyenler şimdi geri vitese takmış durumda. Faiz kararında oy hakkı olan ya da olmayan ne kadar Fed Üyesi varsa "Haziran ayında artış olabilir" diyor ve üzerine de ekliyorlar: "Bu yıl 2 yada üç kez artış yapılabilir."
 
ABD Petrol Stoklarının azaldığına dair açıklama da Fed beklentileriyle birleşince rüzgar değişmeye başladı diyebiliriz. Daha önce "ABD Ekonomisi faiz artışına hazır değil" diyenlerin şimdi sesi çıkmıyor. Ben de ısrarla şunu söylemeye devam ediyorum: "Sebep sonuç ilişkilerinin birbirine karıştığı yeni ekonomi düzeninde iddialı konuşmalar yapmak doğru değil." 
 
Açıkçası her an herşeye hazır olmak lazım. Mesela bundan 2 ay önce Türkiye'de Başbakan'ın değişeceğini kimse aklına getirmezdi. Hatta hemen hemen herkes bu halde 2019'a kadar gidileceğini düşünüyordu. Sadece çok ciddi ve derin analizler yapanlar Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık arasında bir doku uyuşmazlığı olduğunu fark etmişti. Aynı şekilde Fed tutanaklarına bakarak kesin bir yargıya varmak imkansızdı. Yine de birçok uzman çok iddialı demeçler verdiler.
 
Ben ise tutanaklara değil, Fed'in tarihte hangi duruma karşı hangi adımları attığına baktım. Bunun üzerine de Fed'i etkisi altına alan iktisadi okulları inceledim. Sonra da Başkanların ve Üyelerin yaklaşım farklarını analiz ettim. Dolayısıyla 2015 yılı boyunca sürekli olarak "faizler yükselebilir" dedim. Fed Aralık ayında faizleri artırdı. Bu yılın başından beri de "faiz artışı ne kadar gecikirse, faiz adımları o kadar yüksek olacak" diyorum. Buradan hareketle Haziran Ayında Fed'in faizleri artırma ihtimalinin giderek yükseldiğinin altını çizmek istiyorum. 
 
Türkiye'de ise piyasalarda Yeni Hükümet ile başlayan rüzgar daha dinmedi. BIST kazançlarının bir kısmını geri verse de ve TL'de değer kazancı devam ediyor. Ancak bu durumun kısa vadeli olduğunu belirtelim. Türkiye yakında tekrar kendi gündemine geri dönecek. Dolayısıyla piyasaların bu rüzgarı dinmeden faydalanmak gerekiyor. 


     
© 2011 www.muhasebevergi.com Tüm Hakları Saklıdır.